Na czele grupy inicjującej powołanie organizacji stanął prof. Jacek Arct – nestor polskiej kosmetologii – wieloletni wykładowca chemii kosmetycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, konsultant naukowy, były prezes Polskiego Towarzystwa Kosmetologów (PTK), twórca i wieloletni rektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia.
O potrzebie stworzenia organizacji skupiającej w Polsce kosmetologów – ludzi nauki ze środowisk akademickich oraz przemysłu - mówiło się od lat. Takie organizacje z powodzeniem działają na całym świecie. Integrują środowisko nauki, inicjują i wspierają podstawowe badania naukowe, promują osiągnięcia kosmetologii, prowadzą szkolenia i inne formy podwyższania kwalifikacji kosmetologów a także organizują zjazdy naukowe i konferencje. Z dyskusji narodził się pomysł powrotu do idei wspaniale prosperującego w przeszłości Polskiego Towarzystwa Kosmetologów i powołanie do życia na jego wzór nowej organizacji. Utworzyło ją 20 uczestników zebrania założycielskiego. Wielu z nich to dawni członkowie PTK. Wśród nich trzon stanowią dawni studenci, których promotorem prac magisterskich i doktorskich był prof. Jacek Arct. Dziś to osoby, które prowadzą samodzielną działalność naukową – często także dydaktyczną, założyły własne firmy kosmetyczne lub też wspierają swoją wiedzą inne podmioty.
- Cieszę się z powstającego Polskiego Towarzystwa Chemików Kosmetologów. To bardzo ważna grupa zawodowa, która zasługuje na swoją organizację naukową. Bardzo liczę na to, że dołączą do nas naukowcy z całej Polski – silnych ośrodków kształcących w obszarze kosmetologii, chemii kosmetycznej, technologii kosmetyku i pokrewnych jest nie mniej niż 60. Warto wspomnieć – poza Warszawą - o Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Lublin, Trójmieście, Toruniu, czy Bydgoszczy. Bardzo Państwa do nas zapraszamy! – mówi prof. Jacek Arct.
Celami Towarzystwa, które zostały zapisane w przyjętym podczas zebrania założycielskiego statucie Polskiego Towarzystwa Chemików Kosmetologów (PTCK) są przede wszystkim: rozwój kosmetologii, wspieranie badań naukowych z dziedziny kosmetologii i nauk pokrewnych oraz wspieranie kształcenia kosmetologów, promowanie dobrych wzorców etycznych w kosmetologii a także powiększanie wiedzy profesjonalnej członków Towarzystwa i rozpowszechnianie informacji naukowych. Towarzystwo ma w planach także działalność wydawniczą.
- Do grona członków Polskiego Towarzystwa Chemików Kosmetologów zapraszamy pracowników ośrodków akademickich, osoby związane z przemysłem kosmetycznym: pracowników działów R&D, technologów, pracowników działów produkcyjnych i kontroli jakości, osoby zajmujące się oceną bezpieczeństwa kosmetyków, mikrobiologów, dermatologów a także studentów kosmetologii i kierunków pokrewnych – mówi dr n med. Katarzyna Pytkowska – jedna z pomysłodawców i założycielek Towarzystwa, członek nowo powołanego Zarządu Towarzystwa.
Podczas zebrania założycielskiego na pierwszą kadencję zostały powołane organy PTCK - zarząd oraz komisja rewizyjna. W skład zarządu weszli: prof. Jacek Arct, Anastazja Adamska, dr n. med. Katarzyna Pytkowska, dr inż. Anna Oborska oraz Agnieszka Sobkowiak. Zarząd wyłonił Prezesa PTCK, którego funkcję przyjęła dr inż. Anna Oborska.
Komisja rewizyjna działać będzie w składzie: dr inż. Joanna Główczyk-Zubek, dr Piotr Nowaczyk, prof. Tomasz Wasilewski.
- Powołując Polskie Towarzystwo Chemików Technologów dzielimy radość powrotu do najlepszych tradycji Polskiego Towarzystwa Kosmetologów i bardzo zapraszamy wszystkich jego dawnych członków. Zapraszamy także osoby dotąd z nami niezwiązane. Mamy ogromny zapał do działania i wiele planów. Zaczniemy z pewnością od wydarzeń edukacyjnych – mówi dr inż. Anna Oborska – Prezes Towarzystwa.