Marketerzy dostrzegli pokolenie niezwykle wartościowe z perspektywy rynku zarówno pracowniczego jak i nabywczego - osoby 60+. Dlaczego? Ponieważ zajmują oni coraz większą część populacji. Baby Boomersów przybywa - doprecyzowując, mówimy o osobach, które urodziły się w latach powojennego wyżu demograficznego (od 1946 do 1964 roku). W Japonii, już ⅓ społeczeństwa to osoby, które przekroczyły sześćdziesiąty rok życia.
Według raportu HelpAge International w 2050 roku ludzie w wieku emerytalnym, będą stanowić w naszym kraju blisko 35%, jednak Główny Urząd Statystyczny, prognozuje, że jeśli tendencja się nie zmieni, do roku 2050 będzie to aż 45% populacji Polski.
Tymczasem w sieci coraz częściej demaskuje się “idealność”. W cyfrowym świecie zarówno wśród Baby Boomersów, Milenialsów i pokolenia X czy Z, hasłem przewodnim staje się samoakceptacja i naturalne piękno. Coraz więcej osób, w tym także publicznych, udostępnia w mediach społecznościowych swoje zdjęcia bez makijażu i retuszu.
Trendy inclusion oraz diversity kształtują dziś rynek konsumencki.
Żyjemy w gospodarce opartej na technologii i innowacji, w związku z czym, główną wartością marek staje się ich różnorodność. Marketing inkluzywny to już nie domena kilku odważnych przedsiębiorstw, to naturalne uwzględnienie w ofercie i promocji różnych grup społecznych takich jak na przykład plus size, osoby z niepełnosprawnościami, niedoskonałościami czy seniorzy.
Brak perfekcji staje się sposobem na wyróżnienie się. Tym chętniej zauważamy piękno drzemiące w seniorach.
W tym miejscu warto nadmienić, iż w Europie 1/4 osób powyżej 75. roku życia korzysta z internetu, połowa użytkowników w wieku 65–75 lat ma profil w jednym z portali społecznościowych. Drzemie w nich zatem olbrzymi potencjał marketingowy.
Jest tylko jedna rzecz, która odróżnia Jacky O'Shaughnessy - twarz American Apparel, od modeli każdej innej kampanii modowej: mianowicie całkiem siwe włosy. Wybór 62-letniej gwiazdy przez American Apparel, zbiegł się kilka lat temu z kampanią Vivienne Westwood. Projektantka zaprosiła do udziału w globalnej kampanii 60-letnią piosenkarkę, modelkę i poetkę - Leslie Winer. Tymczasem 70-letnia Catherine Deneuve zaangażowała się w promocję produktów Louis Vuitton. To raptem kilka przykładów z ostatnich lat. Niewątpliwie nadszedł czas, aby przygotować na rodzimym rynku równie fantastyczne oferty produktowe i dedykowane im kampanie marketingowe.
Poniższe profile obalają wrażenie, że „target senior”, oznacza stereotypowe zdjęcia przechodzących na emeryturę par spacerujących po plaży lub kruchej starszej pani w wygodnym fotelu. Ogromny i lukratywny rynek +60 nie jest niszą - obejmuje konsumentów ze wszystkich środowisk i lokalizacji, którzy po prostu przekroczyli określony wiek. Osoby te stanowią grupę docelową o dużym potencjale dla branży kosmetycznej.
Siła nabywcza seniorów utrzymuje się na wysokim poziomie, są coraz bardziej skorzy do wydatków, czemu sprzyja wizja życia niczym z Grace i Frankie - kultowego serialu Netflixa.
Po długim okresie tendencji na promowanie produktów przeciwstarzeniowych, producenci kosmetyków powinni dziś uwodzić seniorów koncepcją „szczęśliwego starzenia się” lub „świadomego korzystania z życia” czy promowania “naturalnego, dojrzałego piękna”. Z niecierpliwością wypatruję polskich produktów zaprojektowanych dla kobiet, które chcą ujawnić swoje autentyczne piękno, stosując uczciwe i realistyczne podejście do wieku.
Poniżej zestawienie kilku profili społecznościowych prowadzonych przez niezwykłych seniorów z całego świata. Moim zdaniem, warto obserwować! Niektóre mogą stanowić fantastyczną inspirację dla producentów kosmetyków
(kolejność przypadkowa).
autor: Jagoda Prętnicka, analityczka social mediów, juror konkursu Love Cosmetics Awards