Kosmetyki mają szansę stać się jednym z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych nie tylko „mimo wyjątkowości tego roku”, lecz właśnie z jej powodu.
Zdaje się, że znaleźliśmy się w swego rodzaju zwrotnym momencie historii, kształtowania rynku i potrzeb konsumenckich. W dobie kryzysu naturalnym jest, że w pewnym sensie „wracamy do korzeni”, następuje przewartościowanie i zwrot ku podstawowym potrzebom, takim jak ochrona życia i zdrowia, szczególna troska o bliskich, czy dostęp do artykułów pierwszej potrzeby – do których należą również kosmetyki. Aspekt ekonomiczny oraz fakt, że stacjonarny dostęp do sektora kosmetycznego nie został ograniczony to pierwszy argument za tym, że konsumenci chętniej będą sięgać po kosmetyczne prezenty świąteczne.
Po drugie, w warunkach społecznej izolacji i niepewnej rzeczywistości konsumenci przywiązują szczególną uwagę do dbania o siebie i bliskich, otaczania się „małymi przyjemnościami”, na nowo odkrywają radość z codzienności w ramach oderwania się od trudnej rzeczywistości. Jednym ze sposobów (obok różnych form samorozwoju i aktywności fizycznej we własnym zakresie) jest wzmożona potrzeba pielęgnacji, często w postaci domowego SPA.
Temat e-commerce jest dla nas szczególnie istotny nie tylko w kontekście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia czy lockdownu spowodowanego sytuacją pandemiczną. To dla nas integralna, niezwykle ważna część rozwoju jako firmy tak dynamicznie rosnącej w siłe.
Przygotowania do wzmożonej aktywności w kanałach e-commerce w Onlybio.life trwają już dłuższego czasu i przynoszą wymierne efekty. Odnotowujemy rekordowe wzrosty sprzedaży internetowej, wyniki w październiku i w pierwszej połowie listopada są imponujące.
Wciąż rozwijamy systemy obsługi e-commerce, wdrażamy projekty badawczo-rozwojowe, które umożliwiają nam optymalizację procesów i narzędzi. Jednym z takich projektów jest nasza innowacyjna usługa badania zachowań konsumenckich w internecie w oparciu o własne algorytmy oraz analizy behawioralne. W wyniku tego projektu opracowaliśmy system do porządkowania działań i reakcji konsumentów, tworzenia statystyk, by jeszcze lepiej dostosować nasze kanały, treści i systemy obsługi do potrzeb i oczekiwań klientów.
Implementacja algorytmów badających zachowania konsumenckie daje nam możliwość, by lepiej zrozumieć, na co potencjalni kupujący zwracają uwagę przy wyborze produktu.
Natomiast analiza dużych zbiorów danych pozwala lepiej pozycjonować nasze produkty oraz usprawnić efektywność całego procesu sprzedaży. Są to niezbędne działania umożliwiające zachowanie ciągłości pracy, szczególnie w przypadku dynamicznie zwiększającej się skali sprzedaży.
Podsumowując, kosmetyki jako prezenty dla bliskich spełniają w tej chwili priorytetowe dla konsumentów funkcje: są praktyczne, dostępne, zapewniają przyjemność, która łatwo może zrekompensować trudne warunki zewnętrzne. Jeśli dodatkowo są naturalne, produkowane w duchu zrównoważonego rozwoju przez Polską markę – tak jak produkty Onlybio.life – tym chętniej będą wybierane przez świadomych klientów, którzy, według badań, w czasie kryzysu częściej wspierają rodzimych producentów.