Deklaracja PIT-28 przeznaczona jest dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, ale też działalność w formie spółki opodatkowanej ryczałtem. W ten sposób rozlicza się przychody od najmu prywatnego zarówno za granicą, jak i w Polsce. W tym ostatnim przypadku najem rozliczysz do końca 2022 roku albo na zasadach ogólnych, albo w postaci zryczałtowanego podatku dochodowego. Od 2023 roku wynajmujący nie będą już mieli wyboru. Co ciekawe, przez PIT28 rozliczy się także każdy uzyskujący przychody ze sprzedaży własnych produktów rolnych/zwierzęcych przetworzonych nieprzemysłowo.
Podatnicy obowiązkowo rozliczający się deklaracją PIT-28 stosują do wyliczenia zeznania zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych, Czym różni się ryczałt od wyliczenia na zasadach ogólnych? Przede wszystkim brakiem możliwości pomniejszania podatku o wartość wydatków związanych z działalnością opodatkowaną w tej formie. W 2022 roku doszło do kolejnych zmian w tabeli stawek podatku ryczałtowego. Wynosi on od 17% w przypadku przychodów osiąganych przez osoby wykonujące wolne zawody, do najmniejszej stawki 2% dotyczącej osób sprzedających nieprzetworzone przemysłowo produkty rolne. Największa zmiana dotyczy przychodów osiąganych w związku ze świadczeniem kilku usług z branży IT. Z obowiązujących do tej pory 15%, Ministerstwo Finansów zeszło na 12%.
Termin na złożenie większości deklaracji nie zmienia się już od wielu lat. Od 2023 roku mamy czas na rozliczenie PIT-28 do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, a nie jak wcześniej do ostatniego dnia lutego. Jeśli termin przypada w dzień wolny od pracy, za ostateczną datę złożenia deklaracji uznaje się kolejny dzień roboczy. Więc na pytanie PIT-28 do kiedy w 2023 roku jest jedna odpowiedź - w przyszłym roku złożysz zeznanie podatkowe do 2 maja. Deklaracje PIT-28 oraz PIT-28S można wysłać już dużo wcześniej - nawet przed 15 lutego 2023 roku. Warto pamiętać jednak o tym, że PIT-28 złożony przed 15 lutego i tak jest uznawany dopiero od tej daty. Oznacza to, że termin zwrotu nadpłaty będzie liczony dopiero od 15 lutego. Urząd ma 45 dni na zwrot podatku w przypadku złożenia deklaracji online oraz 3 miesiące w przypadku deklaracji pisemnej. To jeden z ważniejszych powodów, dla którego większość podatników korzysta z programów do rozliczeń podatkowych. Więcej informacji na temat PIT-28 online znajdziesz na https://www.iwop.pl/serwis-podatkowy/pit-28/.
PIT 28 2023 łatwo rozliczysz poprzez darmowy program online. Wypełnisz tak deklarację nie tylko dla siebie, ale i dla innej osoby. System po zatwierdzeniu wysyła wypełnioną deklarację do Ministerstwa Finansów. Jedyne, czego potrzebujesz by wysłać zeznanie online to podanie kwoty przychodu z zeszłego roku w celu weryfikacji podatnika. Program przeprowadzi Cię krok po kroku przez kreator zeznań, wyliczy oraz wypełni deklarację PIT-28, samodzielnie doda odpowiednie załączniki, podpowie także najbardziej korzystną formę rozliczenia oraz ulgi. Nie musisz już przekopywać się przez morze nowych przepisów - zaktualizowane wersje programów zawierają wszystkie najnowsze stawki i obowiązkowe podatki. Po wysłaniu deklaracji koniecznie pobierz UPO, oficjalny dokument poświadczający złożenie zeznania przez podatnika.
Warto zwrócić uwagę, że wielu podatników będzie się rozliczać z Fiskusem na innych drukach. Wybór tych odpowiednich jest zawsze zależny od sposobu osiągania dochodu oraz samego rodzaju opodatkowania. Bardzo popularny niezmiennie jest PIT-36. To opcja dla tych podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. W tym wypadku obowiązuje podatek w wysokości 12% do dochodów w wysokości do 120 tysięcy złotych. Nadwyżka zostanie obarczona stawką 32%. PIT 36 za 2022 rok składać będą te osoby, które samodzielnie obliczają zaliczki na podatek oraz jego wartość. Natomiast PIT-37 uzglżdnia przychody uzyskane za pośrednictwem płatnika i przez niego rozliczane. To najczęściej pracodawca. Od niego na początku roku pracownicy otrzymują PIT-11, który jest podstawą do złożenia własnego zeznania. Osoby pracujące w kilku miejscach oczywiście sumują wskazane w różnych formularzach kwoty. Warto przy tym pamiętać, że jeśli podatnik z niektórych dochodów rozlicza się samodzielnie – na przykład z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, to musi złożyć PIT-36.
Wprowadzona nowelizacja Polskiego Ładu wzmocniła rolę deklaracji PIT-36. To na tym formularzu przedsiębiorcy, którzy w 2022 byli opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub też podatkiem liniowym, mogą zmienić formę na skalę podatkową za cały rok, jeśli uznają to za korzystne dla siebie. Taką informację składają z rozliczeniem w ustawowym terminie.
materiał partnera