Mróz, wiatr, zmiany temperatur i stopnia wilgotności otoczenia, słońce, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach - wszystkie te czynniki mogą stanowić wyzwanie dla cery wrażliwej.
Prawidłowej pielęgnacji cery wrażliwej zimą poświęcone było kolejne spotkanie zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, które odbyło się w Warszawie, w Restauracji AleGloria 3 grudnia 2019 roku. Wykład wygłosiła dr Anna Oborska – chemik, kosmetolog i Dyrektor Generalny Stowarzyszenia.
- „Cera wrażliwa” to cera o szczególnych wymaganiach i potrzebach. Zasady jej pielęgnacji zmieniają się wraz z porami roku – mówi dr Anna Oborska – dyrektor generalny Stowarzyszenia. – Cerę wrażliwą charakteryzuje często nasilona reaktywność immunologiczna i osłabiona bariera skórna. Pojawia się pieczenie, napięcie, długotrwałe swędzenia i zaczerwienienie. Te odczucia mogą u różnych osób mieć różne nasilenie.
Istnieje na szczęście wiele składników które idą z pomocą skórze wrażliwej. Warto tu wspomnieć o pantenolu, alantoinie, aloesie, witaminach, kiełkach pszenicy, arnice, algach czy szerokiej gamie olejów roślinnych. Ich działanie polega m. in. na wspomaganiu regeneracji uszkodzonej skóry, łagodzeniu podrażnień, stymulacji odnowy komórkowej, nawilżeniu, czy poprawie ukrwienia skóry.
- Zimą nie zapominajmy o ochronie przed słońcem, szczególnie w górach. Pamiętajmy, że promienie UVA wnikają do skóry właściwej i powodują rozliczne uszkodzenia.. Są one odpowiedzialne za fotostarzenie skóry, powstawanie bruzd i zmarszczek. Nie lepiej ma się sytuacja w przypadku promieni UVB, które powodują stany zapalne i rumień, a także są przyczyną fotostarzenia i nowotworów. Zimą słońce może być nie mniej groźne niż latem. Tu więc stawką jest nie tylko uroda, ale także zdrowie – mówi Anna Oborska.
Skóra wrażliwa wymaga więc szczególnej i systematycznej troski oraz dbałości o nią. Pamiętajmy więc o ochronie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – umiejętnym korzystaniu ze słońca a także o ochronie przed wiatrem i mrozem. W pielęgnacji pamiętajmy o filtrach UV, dobrym nawilżeniu skóry i umiejętnym doborze kosmetyków zawierających substancje aktywne.