"Dbanie o swoją urodę to zwyczaj rozpowszechniony na całym świecie, w każdej kulturze i grupie demograficznej. Aż 99 proc. badanych zadeklarowało, że spędza na dbaniu o urodę co najmniej 10 minut dziennie. A średnia światowa wyniosła 238 minut dziennie wśród kobiet i 215 minut wśród mężczyzn" - podsumowuje w rozmowie z PAP dr Marta Kowal z Uniwersytetu Wrocławskiego, która jest pierwszą autorką międzynarodowej publikacji w "Evolution and Human Behavior". Badanych z całego świata - ok. 93 tys. osób dorosłych z 93 krajów - poproszono, by ocenili, ile czasu poświęcają dziennie na wskazane w ankiecie zajęcia, których głównym celem jest - szeroko ujmując - poprawianie własnej urody. "Jeśli ktoś uznał, że wykonuje dane zajęcie przede wszystkim dla zdrowia albo relaksu, to nie było to liczone jako dbanie o urodę" - zaznacza Marta Kowal.
Mniej czasu na upiększanie poświęcają, między innymi: mężczyźni, ludzie w wieku średnim, osoby w stałych związkach, osoby unikające mediów społecznościowych i ci, którzy uważają się za średnio atrakcyjnych.
Na co wskazywali ankietowani jako ich sposoby na dobry wygląd? Były to kolejno: aktywność fizyczna (a więc poprawianie sylwetki), dbanie o dietę, higiena (w tym także wizyty u dentysty), stylizacja ubrań, dbanie o włosy (i zarost), nakładanie kosmetyków i makijaż. W Polsce wysoki wynik miała dbałość o dietę. Tu przewyższaliśmy średnią światową. Jeśli zaś chodzi o ćwiczenia fizyczne - zaniżaliśmy statystyki.
"Największa różnica pomiędzy Polakami a resztą świata spośród wszystkich typów zachowań wystąpiła w dbaniu o ubiór. Spędzaliśmy zdecydowanie mniej czasu na dobieraniu strojów niż średnio robi się to na świecie” - mówi Marta Kowal.
“Mogłoby się wydawać, że wśród najbardziej dbających o urodę krajów będą te wysoko rozwinięte - jak choćby USA czy Francja. A wcale tak nie jest. Tam, w porównaniu z innymi krajami, czas poświęcany na upiększanie się był stosunkowo krótki” - podsumowuje dr Marta Kowal. Rekordy w Tunezji, Tajlandii, Ghanie, Nigerii, Dominikanie, Kolumbii i Ekwadorze. Wymienia, że rekordowy średni dzienny czas dbania o wygląd (niekiedy nawet 6-8 godzin) odnotowano w: Tunezji, Tajlandii, Ghanie, Nigerii, Dominikanie, Kolumbii czy Ekwadorze. Zwykle w Afryce i Ameryce Środkowej spędzano więcej czasu na uatrakcyjnianie wyglądu niż w Europie i Ameryce Północnej. "Polska uplasowała się mniej więcej w połowie stawki, choć była w czołówce Europy (wyprzedzały nas: Ukraina, Włochy i Rumunia)" - wymienia psycholożka z UWr.
Naukowcy szukali czynników demograficznych, kulturowych i społecznych, które mają związek z tym, że jedni ludzie dbają o swoją urodę bardziej niż inni. Taką oczywistą zależnością jest płeć. Okazało się, że kobiety na całym świecie spędzają średnio o 20 minut więcej na dbanie o urodę niż mężczyźni. W Polsce kobiety spędzają dziennie 238 minut na zajęcia związane z upiększaniem.