Co drugi badany (48%) twardo deklaruje, że na jego chęć zakupu nie wpływa to, czy w reklamie występuje znana osoba. Taką niezależną postawę prezentują częściej osoby młodsze (do 34. roku życia) oraz lepiej wykształcone.
Jest jednak duża grupa osób (39%), dla której obecność znanej osoby w reklamie potrafi wpłynąć pozytywnie na poziom zaufania do danej marki. Może też spowodować, że chętniej po tę markę sięgną (częściej twierdzą tak osoby nieco starsze, w wieku powyżej 35 lat).
– O ile badani nie przyznają się do wpływu celebrytów w reklamie na własne decyzje zakupowe, o tyle wpływ i rekomendacja bliskich ma duże znaczenie. Czasem wystarczy pozytywna opinia czy bezpośrednia rekomendacja, zachęcenie do danego produktu, marki (53%). Istotny i często wystarczający jest również fakt, że bliska osoba używa danego produktu i sprawdza się on w jej przypadku (43% – tu częściej osoby starsze, z mniejszych miejscowości) – podkreśla Marta Rybicka, socjolog IQS.
– Poza trudnym momentem wbicia się w mindset i koszyk konsumenta mamy drugi moment prawdy, a więc doświadczenie z produktem, czyli to, co dzieje się, kiedy zostajemy z zakupem „sam na sam”. Jeśli na tym etapie przyjdzie rozczarowanie, to prawdopodobnie nawet najciekawsza reklama nie nakłoni konsumenta do ponownego zakupu – wyjaśnia.
Potwierdza to duże znaczenie rekomendacji i opinii znajomych (72%) oraz dodatkowe wsparcie wynikające z ich doświadczeń. Marka sama w sobie, jej wartość i popularność na pewno stanowi siłę (wpływ na decyzję średnio co drugiego badanego), ale już rekomendacje sprzedawców (24%) czy sama reklama (16%) nie są wystarczającym czynnikiem.
Mężczyźni częściej skłonni są wykorzystywać informacje i opinie o marce online oraz informacje ze strony internetowej brandu. Może to wynikać z ich wrodzonej chęci poznawczej.
Rekomendacje bliskich są mile widziane w odniesieniu do praktycznie wszystkich kategorii produktowych (stosunkowo najrzadziej dotyczy to używek, suplementów diety oraz biżuterii). Tylko co szósta osoba (16%) deklaruje, że raczej nie zdarza jej się dokonywać zakupu pod wpływem bliskich. Częściej twierdzą tak mężczyźni i osoby starsze.
Badanie przeprowadzono w styczniu 2016 r. za pomocą panelu Opinie.pl na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.