Zbyt wysoka cena to również najczęściej wskazywany powód rezygnacji z zakupu ekologicznych produktów, dużo ważniejszy niż np. ich dostępność. Jednocześnie prawie co drugi Polak deklaruje, że przy zakupach bierze też pod uwagę ekologię – i byłby skłonny zrezygnować z produktu, wiedząc, że jego producent negatywnie oddziałuje na środowisko.
– Nie jesteśmy zamożnym społeczeństwem, wciąż jesteśmy na dorobku, nic więc dziwnego, że cena ma znaczenie. Jednak nie jest tak źle z naszą świadomością ekologiczną – komentuje Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna i członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Dowodem na to jest fakt, że 38 proc. Polaków przyznaje, że kupuje za dużo, a prawie 40 proc. wie, że mogłoby dokonywać lepszych wyborów zakupowych. Barierą dla tego drugiego pozostaje często zbyt wysoka cena ekoproduktów.
Z badania FOB i ARC Rynek i Opinia wynika, że konsumentom łatwiej pogodzić się z wyższą ceną, jeśli ekologiczność, naturalność żywności czy kosmetyków przekłada się na ich korzystny wpływ na zdrowie. Mniejsze znaczenie ma tu wpływ na środowisko – istotny tylko dla 7 proc. badanych.
Jak zauważa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Agnieszka Górnicka, prezes firmy badawczej Inquiry, z maleńkiej niszy produkty bio awansowały w ciągu kilku lat do ważnej kategorii, obecnej we wszystkich sieciach spożywczych, często dobrze wyeksponowanej.