To przede wszystkim efekt wzrostu cen surowców, w szczególności kartonu i papieru oraz kosztów materiałów eksploatacyjnych, w tym opłat za prąd i gaz. Na podwyżki niewątpliwie wpływ będzie miała także wojna w Ukrainie.
Obserwowane podwyżki w sektorze będą miały także wpływ na wyższe ceny na przykład za leki, kosmetyki czy artykuły spożywcze, do których używa się opakowań kartonowych.
Zarząd Akomexu przewiduje dalszy wzrost cen opakowań w perspektywie najbliższych miesięcy. To efekt zapowiadanych kolejnych podwyżek głównego surowca, czyli kartonu. Warto także wspomnieć o problemach z realizacją dostaw – producenci kartonu, abstrahując od nieustannych podwyżek cen, nie są w stanie zapewnić terminowej i całościowej realizacji zamówionych wolumenów.
W sektorze opakowań kartonowych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nastąpił gwałtowny wzrost kosztów surowca (nawet o 100 proc.) oraz wszystkich materiałów eksploatacyjnych. Palety używane w transporcie zdrożały o 170 proc., folia do pakowania o 60 proc., lakiery i farby używane w procesie produkcji opakowań kartonowych o 20 proc. a same pudła tekturowe używane w transporcie o 40 proc.
Trudno też nie zauważyć wzrostu ogólnopolskich opłat za energię, gaz czy makulaturę. Dodatkowo doszły też zmiany w innych sektorach gospodarki, które mają ogromny wpływ na większy popyt na rynku opakowań kartonowych. Zdecydowanie wzrosły wolumeny zakupów przez internet między innymi wskutek pandemii.
Z uwagi na rosnące ceny dostawcy papieru coraz częściej podpisują umowy krótkoterminowe z klientami.
Według różnych szacunków europejski rynek opakowań kartonowych jest wart ponad 10,5 mld dol. Polskie firmy z tego sektora gospodarki należą do najprężniej rozwijających się na Starym Kontynencie dostarczając swoje produkty do wielu krajów. Wartość polskiego rynku opakowań kartonowych szacowana jest na ponad 800 mln USD.