To, co dziś jest dobrowolną praktyką, już niebawem będzie prawem. Komisja Europejska przygotowując konkretne ramy prawne Zielonego Ładu oceni, ile dotychczas zrobiliśmy dla środowiska także przedsiębiorcy branży kosmetycznej.
- Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, jako członek Cosmetics Europe, od jesieni 2020 r. bierze udział w projekcie stworzenia branżowych ram dla zobowiązań środowiskowych. Aktywnie dyskutujemy o tym, co przedstawiciele przemysłu już robią, jakie kroki podjęli w swoich firmach, które obszary wynikające z Zielonego Ładu są łatwe do wdrożenia, a na które potrzeba czasu oraz jakie rozwiązania prawne pomogą branży zaangażować się w spełnianie wymogów Green Deal - opowiada Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna KosmetycznychPL.
To wszystko znajdzie się finalnie w dokumencie Voluntary Environment Commitment (Dobrowolne Zobowiązanie Środowiskowe), w którym europejska branża kosmetyczna zobowiąże się do podjęcia konkretnych działań i wskaże swoje ograniczenia. Muszą to być spójne i ambitne cele, ale możliwe do realizacji i dostosowane do całej branży.
Właśnie Dobrowolnym Zobowiązaniom Środowiskowym będzie poświęcony związkowy webinar 14 września br. Przez 2 godziny zaproszeni eksperci – Emma Trogen* z Cosmetics Europe i Marcial Vargas-Gonzalez** z Quantis – zaangażowani merytorycznie w opracowanie technicznych ram zobowiązania, opowiedzą m.in. o aktualnych roboczych wersjach zobowiązania, kluczowych parametrach i sposobach ich mierzenia, narzędziach i rozwiązaniach potrzebnym członkom Cosmetics Europe w realizacji tych zobowiązań (koncentracja na MŚP) i możliwościach branżowego dzielenia się wiedzą i współpracy pomiędzy różnymi grupami interesariuszy. Odpowiedzą też na pytania uczestników.
Udział w tym spotkaniu umożliwi firmom przede wszystkim:
1. określenie obszarów, w jakich mogą szukać zrównoważonych rozwiązań, aby zmniejszać swój wpływ na środowisko,
2. zdefiniowanie, jakie zobowiązania są możliwe dla danej firmy i jak je opisać, aby mogły zostać zgłoszone do wspólnego projektu europejskiej branży kosmetycznej,
3. przygotowanie konkretnego zgłoszenia do projektu Voluntary Environmental Initiatives.
Unikalny webinar KosmetycznychPL pozwoli również na podjęcie ważnej debaty, gdzie, jako branża kosmetyczna w Polsce, chcemy się znaleźć w obszarze redukcji naszego wpływu na środowisko za 2, 5 i 20 lat.
Wydarzenie będzie prowadzone w języku angielskim, bez opcji tłumaczenia. Link do spotkania tutaj.
Dla członków grup roboczych Zielony Ład i Opakowania w Zielonym Ładzie webinar jest bezpłatny!