Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) zaprasza 1 grudnia 2023 w Warszawie na forum branży kosmetycznej i detergentowej "Dobre opakowanie - wybór czy wymóg? - jak zielona rewolucja sprzyja innowacjom produktowym".
W programie konferencji zaplanowane zostały wystąpienia i panele poświęcone nowym obowiązkom i wyzwaniom dla przemysłu, powstającym jako odpowiedź na politykę Green Deal.
"Dobre opakowanie", to termin, który dla branż kosmetycznej i detergentowej ma wiele warstw i znaczeń. Poza podstawową funkcją, którą jest ochrona produktu i bezpieczeństwo procesów logistycznych, coraz istotniejsze staje się kryterium odpowiedzialności środowiskowej.
- Na gruncie legislacji europejskiej i polskiej powstają nowe obowiązki, dotyczące m. in. poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzywa sztucznego, zawartości materiału pochodzącego z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych itd. - mówi dr Anna Oborska – dyrektor generalna i wiceprezeska zarządu PSPKD. - Wdrożenie tych zmian wymaga sprostania licznym wyzwaniom takim jak: ograniczona dostępność wysokiej jakości surowca wtórnego, potrzeba uznania metod recyklingu chemicznego jako uzupełniających dotychczas stosowany recykling mechaniczny i inne.
Opakowanie to także jeden z elementów, który może być decydujący dla decyzji o wyborze produktu przez konsumenta - badania potwierdzają bowiem, że udział osób, dla których kwestie wpływu produktów na środowisko są istotną przesłanką wyboru produktu, rośnie. Segregacja odpadów, ograniczanie marnowania żywności i ograniczanie zużycia wody, to dziś najczęściej deklarowane proekologiczne zachowania. Coraz większa grupa deklaruje także poszukiwanie informacji o wpływie na środowisko produktów, które kupują.
Prośrodowiskowe postawy będą elementem budowania dobrego wizerunku firm i marek, trwałych przewag konkurencyjnych i potencjału eksportowego produktów branż kosmetycznej i detergentowej. Tu zalecana jest duża ostrożność, aby argumenty środowiskowe, które mogą być zachętą do zakupu, były stosowane rzetelnie i zgodnie z prawdą – złe praktyki nadużyć i błędów w tej dziedzinie są na tyle powszechne, że zyskały już swoją nazwę – to greenwashing, który uruchomił szereg kroków podejmowanych przez uprawnione władze a także przez sam przemysł w ramach działań z obszaru samoregulacji.
Program Forum podzielony został na bloki tematyczne:
- Podczas Konferencji spojrzymy na zmiany w otoczeniu prawnym - na gruncie prawa europejskiego i polskiego z perspektywy obu branż – kosmetycznej i detergentowej. Zaakcentujemy to co dla nich wspólne oraz to, co specyficzne - dodaje dr Anna Oborska.
Do udziału w charakterze prelegentów i panelistów PSPKD zaprosiło ekspertów wielu dziedzin, o bezcennej wiedzy i doświadczeniu z obszaru opakowań. Głos zabiorą przedstawiciele polskich władz – Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - oraz organizacji otoczenia biznesu – Fundacji PlasticsEurope Polska, Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań PIOiRO, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA oraz Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach Eko-Pak. O procesach zmian, dla których głównym impulsem i inspiracją są kwestie środowiskowe, powiedzą przedstawiciele producentów kosmetyków i detergentów, dystrybutorów surowców, producenta opakowań, firm badawczych oraz retailerów. Zmiany postaw konsumenckich omówi natomiast przedstawiciel SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii.
Patronami Forum są:
Termin: 1 grudnia 2023
Miejsce: Hotel DoubleTree by Hilton, Warszawa, ul. Skalnicowa 21
Rejestracja: https://dobre-opakowanie.konfeo.com/pl/groups
Do 30 października 2023 zainteresowane osoby mogą zgłosić swój udział w obniżonej cenie.