Rynek dezodorantów kupowanych przez polskie gospodarstwa domowe jest wart w ujęciu rocznym prawie 721 mln złotych, a jego wielkość wynosi ponad 8,7 mln litrów. W porównaniu do poprzedniego analogicznego okresu rynek ten zanotował dwuprocentowy spadek wartościowo, natomiast wolumenowo nie odnotowano zmiany.
Do obserwowanego spadku kategorii przyczynił się przede wszystkim fakt, iż nabywcy kupowali tę kategorię średnio 5,5 razy w roku, czyli rzadziej niż rok wcześniej (3-procentowy spadek) i po nieco niższej średniej cenie.
Największym segmentem w kategorii są antyperspiranty, których udział wolumenowy w całej kategorii wyniósł 68 proc. w analizowanym okresie. Gospodarstwa domowe w Polsce wybierały produkty z tego segmentu ponad 4 razy w ciągu roku, wydając średnio 11,27 zł podczas pojedynczego zakupu. Antyperspiranty zanotowały wzrost wartościowy i wolumenowy, odpowiednio o 2 i o 4 proc. W obu ujęciach najwyższe dynamiki sprzedaży odnotowano w kanale dyskontów.
To właśnie dyskonty wygenerowały najwyższy wzrost wartości i wolumenu sprzedaży kategorii dezodorantów, odpowiednio o 26 i 18 proc., a także jako jedyny kanał przyciągnęły nowych nabywców.
Pod względem rodzaju produktu, zarówno wyroby markowe, jak i marki własne zanotowały spadek wartości. Produkty markowe, które wartościowo stanowiły 96 proc. kategorii, jedynie w dyskontach odnotowały wzrosty. Nabywcy w tym kanale zakupili w ujęciu wartościowym o 26 proc. więcej markowych dezodorantów niż w zeszłym roku, pomimo, iż średnio za litr zapłacili tu więcej niż przeciętnie płacili w całej Polsce.
O badaniu
Powyższe analizy powstały na podstawie danych pochodzących z prowadzonego od 20 lat Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. Jego próbę stanowi 8 tys. polskich gospodarstw domowych, zbierających dane za pomocą skanerów i raportujących o dokonywanych przez siebie zakupach produktów FMCG.