Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie marki CeraVe, można dowiedzieć się między innymi: Jak często Polacy oczyszczają skórę twarzy? Czy potrafią dobrać odpowiednie kosmetyki? Jaki wpływ ta rutynowa czynność ma na ich codzienne samopoczucie?
W pierwszym Globalnym Sondażu CeraVe przeprowadzonym przez Ipsos 5500 ankietowanych z 11 krajów (USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Hiszpania, Polska, Rosja, Tajlandia, Australia, Meksyk, Brazylia) odpowiedziało na pytania dotyczące pielęgnacji skóry. Ich wypowiedzi zostały następnie porównane ze stanem faktycznym. W badaniu wzięło udział aż 500 respondentów z Polski. Wśród nich znaleźli się mężczyźni oraz kobiety w wieku 18-60 lat.
Jego wyniki wykazały, że Polacy, w przeciwieństwie do reszty świata, uważają, że to ręce są najważniejszą częścią ciała i należy myć je codziennie. Oczyszczanie twarzy znajduje się na drugim miejscu wśród mężczyzn, za to na pierwszym wśród kobiet.
Połowa respondentów twierdzi, że myśli o barierze skórnej przy wyborze produktów do oczyszczania. Pomimo tego nadal w Polsce bardzo często występują błędne przekonania dotyczące pielęgnacji skóry twarzy, a mianowicie Polacy mają luki w wiedzy dotyczącej tego, jaki produkt zastosować w jakiej sytuacji (krem do golenia, abrazyjny peeling do twarzy, mydło do rąk). Kobiety zazwyczaj wiedzą więcej niż mężczyźni i są bardziej skłonne do stosowania kilku produktów do mycia twarzy.
Dwie trzecie badanych uważa, że zna swój rodzaj skóry, ale tylko co trzecia osoba potwierdziła to u specjalisty.
Wyniki sondażu pokazały także, że Polacy zazwyczaj myją się zbyt często, czyli nawet 2 lub 3 razy dziennie. Głównie to mężczyźni mają tendencję do nadmiernego mycia. 41% z nich oczyszcza skórę twarzy częściej niż dwa razy dziennie. Zazwyczaj robią to przy goleniu, po treningu lub po wieczornym wyjściu. Kobiety z kolei głównie myją twarz przed snem, używając do tego jedynie wody.
Polacy po zastosowaniu produktów pielęgnacyjnych cenią sobie przede wszystkim miękkość i sprężystość skóry. W porównaniu do pozostałej części świata częściej poszukują efektu jędrności, jednakże tylko co piąty zgłasza, że jego skóra jest sprężysta po myciu, a połowa zgłasza uczucie miękkości.
Podobnie jak w innych krajach Polacy popełniają czasami wieczorne „grzechy przeciw skórze”. Częściej niż inne narody śpią na brudnych poszewkach na poduszki (78%). Pomimo tego, że zwracają szczególną uwagę na oczyszczanie twarzy, zdarza im się położyć spać bez jej uprzedniego umycia i z nałożonym makijażem. Wynika to zazwyczaj ze zmęczenia lub z braku czasu. Co ciekawe jako naród mamy z tego powodu wyrzuty sumienia. Dwie trzecie Polaków, deklaruje, że jeśli zasypiają z nieoczyszczoną skórą twarzy, czują się brudni i sfrustrowani.