Oznacza to, że w ciągu najbliższych pięciu lat wartość rynku luksusowych kosmetyków i perfum wzrośnie o blisko 100 mln zł. Największy udział w tej kategorii dóbr luksusowych mają perfumy, które odpowiadają za 58,4% wartości rynku. Niezmiennie najwyższą dynamiką wzrostu cieszą się z kolei luksusowe kosmetyki do pielęgnacji ciała. Ich wartość w 2019 roku wzrosła o 10,1% do 124 mln zł. Z roku na rok segment ten zyskuje coraz większy udział w rynku; szacuje się, że do końca 2024 roku będzie odpowiadał za 23% wartości całej kategorii.
Polska jest wciąż stosunkowo małym rynkiem, jeśli chodzi o luksusowe produkty kosmetyczne. W analizowanej kategorii dóbr luksusowych w Europie przoduje rynek brytyjski. Jego wartość jest ponad 17 razy większa niż wartość kategorii luksusowych kosmetyków i perfum w Polsce. Daleko w tyle pozostawiają nas także rynkiem francuski, niemiecki, włoski, rosyjski czy szwajcarski.
Ostatnia dekada na polskim rynku dóbr i marek luksusowych charakteryzuje się bardzo silnymi wzrostami.
Na rynku luksusowych kosmetyków i perfum zdecydowanie widać napływającą grupę coraz młodszych i zamożniejszych konsumentek, które poszukują naukowo sprawdzonych kosmetyków pielęgnacyjnych.
Coraz większe znaczenie mają też kosmetyki kolorowe – jest to wyjątkowo szybko rozwijająca się podkategoria tego segmentu. Zwiększająca się liczba zamożnych Polaków będzie napędzać popyt na dobra tej i pozostałych kategorii. Przykład marki Dr Irena Eris pokazuje również, że przewagę konkurencyjną buduje się na innowacyjności - jesteśmy jedną z niewielu firm w Europie i na świecie posiadającą własną placówkę naukowo-badawczą. W ostatnich latach polskie konsumentki zaczęły inaczej postrzegać polskie marki – coraz częściej uważane są one za selektywne marki w światowym tego słowa znaczeniu. Wciąż marka Dr Irena Eris jest jedyną niefrancuską marką kosmetyczną w stowarzyszeniu marek luksusowych Comité Colbert. To ogromny sukces, że mamy w Polsce markę, która została przyjęta do stowarzyszenia światowych marek, które swoją luksusową historię budują często od kilku stuleci. (...)
Klienci są coraz bardziej świadomi oferty światowej, stawiają na unikalność portfolio oraz indywidualne podejście obsługi. Cena nie jest jedynym czynnikiem decydującym.
Ważna dla klientów jest także dbałość producentów o zrównoważony rozwój oraz wpływ na środowisko. Nadal rozróżniamy konsumentów, dla których nabycie produktów luksusowych jest sposobem do podwyższenia statusu społecznego, jak również takich, dla których produkty z wyższej półki są codziennym wyborem.
W ostatnich latach zauważamy dołączenie do grona naszych klientów zdecydowanie młodszych konsumentów – w przedziale 18-29 lat. To już nie są okazjonalne zakupy, lecz stały wybór produktów z wyższej półki cenowej. Pożądane są pozycje wyznaczane przez trendy na świecie, ale również poszukiwane są unikatowe produkty które pozwalają wyrazić własną indywidualność. Klienci w wieku 31-45 lat są najliczniejszą grupą klientów. Wartość koszyka tej grupy jest wyższa niż w poprzednich latach, zakupy dokonywane są regularnie, zaspokajając codzienne potrzeby lub pasje kolekcjonerskie. Osoby w wieku 45+ są świadomi potrzeb i należą do naszych najbardziej lojalnych klientów – to grupa najmniej zainteresowana akcjami promocyjnymi. (...)
Polacy stają się coraz bardziej zamożni, ale też wymagający, przez co chętniej kupują produkty najwyższej jakości. W segmencie luksusowych kosmetyków i perfyum przewidujemy dalszy wzrost. Wraz z rozwojem i dojrzewaniem wciąż małego rynku w Polsce, rosną także oczekiwania.
Dzisiaj wyjątkowy produkt to za mało, to tylko jeden z elementów pełnego doświadczenia. Konsumenci oczekują indywidualnego podejścia, personalizacji, spójności i budowy długotrwałej relacji z marką.
Na rynku dóbr luksusowych w dalszym ciągu doświadczenie w punkcie sprzedaży oraz bezpośrednia relacja pozostają kluczowymi obszarami, jednak wraz ze zmianami demograficznymi i podejściem omni-chanel to działania internetowe zyskują na znaczeniu.
W najbliższym czasie ważne będzie zaadresowanie potrzeb zarówno tradycyjnych konsumentów, którzy są wciąż głównym odbiorcą dóbr luksusowych, jak i Millenialsów oraz Generacji Z, którzy to będą stanowili o sile segmentu w przyszłości. (...)