Jubileuszowa, 25. edycja programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki wystartowała 7 stycznia, a zgłoszenia można nadsyłać do 8 marca. Inicjatywa od ćwierć wieku wspiera młode badaczki, które już na początku swojej kariery mierzą się z wyzwaniami takimi jak łączenie pracy naukowej z życiem rodzinnym, brak wiary w swoje możliwości czy ograniczone fundusze na badania.
W tym roku organizatorzy zwiększyli liczbę nagród w kategoriach doktoranckiej i habilitacyjnej, by jeszcze skuteczniej wspierać kobiety w nauce.
Stypendia będą przyznawane w trzech kategoriach: magistranckiej, doktoranckiej oraz habilitacyjnej. Co istotne, w jubileuszowej edycji programu liczba nagród została zwiększona do ośmiu, co stanowi odpowiedź organizatorów na rosnącą liczbę zgłoszeń oraz wysoki poziom nadsyłanych projektów.
Program L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki prowadzony jest w Polsce od 2001 roku. Celem inicjatywy jest wspieranie kobiet w nauce oraz zachęcanie ich do kontynuowania badań poprzez oferowanie pomocy finansowej, promowanie osiągnięć naukowczyń w mediach oraz inspirowanie kolejnych pokoleń dziewcząt do podejmowania kariery w nauce.
Sukcesy naukowe stypendystek programu stanowią motywację dla młodych kobiet, zachęcając je do wyboru kariery naukowej. Stypendystki dzielą się swoimi osiągnięciami, pokazując, że praca naukowa nie tylko ma ogromne znaczenie dla społeczeństwa, ale również staje się sposobem na życie, umożliwiającym rozwój i poszerzanie horyzontów.
W ciągu 25 lat trwania programu w Polsce wyróżnienie otrzymało już 129 uzdolnionych badaczek. Wiele z nich osiąga imponujące sukcesy – w Polsce i poza jej granicami. Dalsze wsparcie kobiet w rozwoju ich karier naukowych jest szczególnie ważne w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości – podkreślają organizatorzy programu.
Dla kogo przeznaczony jest program?
Program adresowany jest do młodych naukowczyń prowadzących badania w zakresie nauk o życiu. O stypendium mogą ubiegać się badaczki, które w roku wypłacania nagrody (2026) nie osiągną:
Kandydatki, które w trakcie swojej pracy naukowej przebywały na urlopie macierzyńskim, mogą skorzystać z wydłużenia granicy wiekowej o dwa lata na każde dziecko.
Środki przyznawane w ramach programu mogą być wykorzystane na dowolny cel, np. na dofinansowanie badań, udział w konferencjach, odpoczynek czy pomoc w organizacji życia rodzinnego.
Jak aplikować?
Aplikacje do programu można składać od 7.01.2025 r. do 8.03.2025 r. za pośrednictwem strony internetowej: https://www.forwomeninscience.com/challenge/show/122.
Naukowczynie mogą zgłaszać swój dorobek w dziedzinach takich jak nauki przyrodnicze, medyczne, rolnicze, ścisłe, inżynieryjno-techniczne, m.in. medycyna, biologia, chemia, fizyka czy biotechnologia.
Kategorie konkursowe
W ramach programu przyznawane są stypendia w trzech kategoriach:
Dodatkowo każda ze stypendystek otrzyma nagrodę w postaci refundacji udziału w dwóch zagranicznych konferencjach naukowych (na terenie Europy), o wartości do 15 000 zł od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nazwiska stypendystek 25. edycji programu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w listopadzie 2025 roku.