To wyjątkowe wydarzenie artystyczne łączy tradycję polskiej szkoły filmowej z wrażliwością współczesnych artystek. Kuratorka wystawy, Liwia Mądzik, zaprosiła do projektu 12 uznanych malarek młodego i średniego pokolenia. Artystki w swoich dziełach podejmują twórczy dialog z fenomenem polskiego kina lat 50. i 60., interpretując go na nowo poprzez sztukę malarską.
Sztuka inspirowana kultowymi filmami
Polska szkoła filmowa, uznawana za jedno z najważniejszych zjawisk w historii światowego kina, była inspiracją dla twórczyń, które na wystawie przedstawią swoje prace. Prezentowane obrazy są refleksją nad tematami, emocjami i postawami ukazanymi w takich klasykach polskiego kina, jak m.in.: „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Matka Joanna od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza, „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa, „Salto” Tadeusza Konwickiego i wielu innych.
Na wystawie zobaczymy prace: Natalii Bażowskiej, Martyny Czech, Olgi Dmowskiej, Agaty Głogowskiej, Anny Korusiewicz, Marii Kozak, Heleny Minginowicz, Anny Panek, Barbary Porczyńskiej, Agnieszki Sandomierz, Heleny Stiasny i Marii Strzeleckiej.
Partnerstwo marki Dr Irena Eris
Marka Dr Irena Eris od lat wspiera wydarzenia promujące polską kulturę, w tym prestiżowe festiwale filmowe i międzynarodowe produkcje kinowe. Partnerstwo z wystawą „Malować film” jest kontynuacją zaangażowania w dialog między różnymi formami sztuki, które łączą tradycję i nowoczesność.
– Cieszymy się, że możemy być częścią tego wyjątkowego projektu, który ukazuje niezwykły potencjał artystyczny polskiej kinematografii w oczach współczesnych artystek. To piękne połączenie dwóch światów – malarstwa i filmu – które inspiruje i zachwyca – podkreśla Joanna Łodygowska, Szefowa Działu Komunikacji Dr Irena Eris.
Wystawa „Malować film” to niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w świecie sztuki i kina. Ekspozycja czynna jest do 30 listopada 2024 roku. Patronami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny