Skuteczność środków wybielających zależy nie tylko od zawartych w nich składników. Duże znaczenie mają indywidualne uwarunkowania, np. przezierność szkliwa lub barwa zębiny. Na kolor zębów wpływają też codzienne nawyki żywieniowe i higieniczne - nawet najlepsze wybielanie nie da oczekiwanych rezultatów, jeżeli dieta bogata jest w barwiące produkty, takie jak kawa, herbata, wino, soki owocowe, buraki lub pomidory, a higiena jamy ustnej ogranicza się do szczotkowania zębów. Nie oznacza to, że domowe wybielanie zębów będzie nieskuteczne. Na rynku istnieją produkty do samodzielnego stosowania, które pomogą uzyskać i utrzymać śnieżnobiały uśmiech.
Walkę o śnieżnobiały uśmiech zacząć trzeba od dokładnego, codziennego oczyszczania. Wiele past dostępnych na rynku pomaga utrzymać obecny kolor zębów, ale go nie rozjaśnia. Potrzebne są więc specjalne pasty wybielające, które zawierają składniki aktywne o wysokim wskaźniku ścieralności, tzw. RDA. Zadaniem pasty wybielającej jest przede wszystkim usunięcie osadu nazębnego i kamienia, jednak codzienne mycie nią zębów nie sprawi, że będą one białe, natomiast z pewnością uzyskają swój naturalny kolor.
Pasty wybielające, które mają najwyższy wskaźnik ścieralności będą najbardziej skuteczne, nie można ich jednak stosować codziennie. Częstotliwość szczotkowania zębów tą pastą należy ograniczyć, a do mycia używać najlepiej miękkiej szczoteczki. Zbyt intensywne szorowanie może uszkodzić szkliwo i wywołać nadwrażliwość.
Prawdziwy efekt wybielania zębów mogą zapewnić środki dostępne w aptekach, drogeriach i sklepach internetowych, które przeznaczone są do stosowania w warunkach domowych, ale zawierają składniki takie jak środki stosowane w gabinetach stomatologicznych. Najpopularniejsze z nich to paski wybielające, żele i nakładki. Wszystkie te metody pozwalają na rozjaśnienie zębów o nawet 4 tony.
Przed użyciem tych metod trzeba jednak upewnić się, że stan uzębienia na to pozwala. Niezbędna będzie wizyta u dentysty i wykonanie przeglądu uzębienia oraz dokonanie oceny stanu dziąseł. Jeżeli zostaną wykryte ubytki lub nieszczelności w założonych już wypełnieniach, przed zastosowaniem kuracji wybielającej trzeba je uzupełnić.
Stosowanie pasków wybielających, żeli i nakładek polega na ich nałożeniu lub przyklejeniu do zębów, zarówno na górze jak i na dole. Po odczekaniu wymaganego czasu, zwykle jest to pół godziny, produkt ściąga się z zębów. Czynności te powtarza się cyklicznie, a pierwsze efekty są widoczne po około 2 tygodniach.
Sposoby na domowe wybielanie zębów dostępne na rynku dają zadowalające efekty, które można łatwo utrzymać przez długi czas. Trzeba jednak szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i oprócz szczotkowania zębów pamiętać o czyszczeniu języka, płukaniu ust specjalnymi płynami i stosowaniu nici dentystycznych. Pomoże też rzucenie palenia, ograniczenie picia kawy, herbaty i innych barwiących napojów.
artykuł sponsorowany