Uwydatniają się nie tylko zmarszczki mimiczne, bruzdy, ale także cała twarz wraz z biegiem czasu traci swój pierwotny owal. Jak temu przeciwdziałać?
Dzieje się tak między innymi dlatego, że tkanka tłuszczowa zlokalizowana w obrębie policzków przemieszcza się ku dołowi. Około 24 – 25 roku życia włókna kolagenowe zawarte w naszej skórze zaczynają słabnąć oraz ulegają rozpadowi, co ma kluczowy wpływ na utratę owalu twarzy, oraz pojawianie się zmarszczek. Szacuje się, że każdego roku tracimy około 1 % kolagenu. Skóra traci swą sprężystość i poddaje się działaniu siły grawitacji. Rysy twarzy tracą swą wyrazistość, zaczynają opadać policzki, a linia żuchwy przybiera formę nieregularną, przez co kontur twarzy zamiast litery V, zaczyna przypominać literę W, co skutkuje powstawaniem tzw. chomików.
Kolejną z przyczyn są także nagłe, gwałtowne zmiana wagi. Szybka utrata wielu kilogramów w wyniku diety lub choroby przyczynia się do utraty sprężystości skóry. Zjawisko to powodować mogą także, zaburzenia hormonalne, nadmierne zażywanie kąpieli słonecznych, predyspozycje genetyczne oraz złe nawyki np. alkohol i inne używki w tym papierosy.
Wiotka, pozbawiona sprężystości skóra może stać się powodem kompleksów oraz sprawiać dyskomfort. Na szczęście obecna medycyna estetyczna oferuje wiele rozwiązań dotyczących problematyki związanej z utratą pierwotnego wyglądu owalu. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zabieg wolumetrii świadczony w klinice Pokojska, pozwalający w szybki i bezpieczny, ale przede wszystkim niesamowicie skuteczny sposób przywrócić twarzy młodzieńczy wygląd. W kilkanaście minut specjalista posługujący się odpowiednimi preparatami jest w stanie nie tylko cofnąć czas, ale w kompleksowy sposób zadbać i zrewitalizować naszą skórę.
Dzięki wolumetrii możemy nie tylko poprawić owal twarzy, ale także wyrównać symetrię, wymodelować między innymi brodę czy policzki, zredukować bruzdy oraz cienie pod oczami, a nawet wykonać nieoperacyjną korektę nosa.
Wolumetria to zabieg polegający na zmianie rysów twarzy z wykorzystaniem kwasu hialuronowego (miękki lifting) lub przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej z innego obszaru ciała w twarz (lipotransfer). Często pojęcie wolumetrii definiowane jest jako modelowanie twarzy bez użycia skalpela tzw. nieoperacyjny lifting twarzy.
Pierwsze efekty widać już bezpośrednio po zabiegu. Twarz natychmiastowo zyskuje młodszy wygląd, zmarszczki i bruzdy zostają spłycone, kości policzkowe zostają uwydatnione a wskutek wewnętrznej przebudowy tkanek skórnych w wyniku kontrolowanego uszkodzenia spowodowanego nakłuciami dochodzi do powstania mikrourazów wywołujących stan zapalny w skórze. Skutkuje to pobudzeniem skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych. W wyniku mikrouszkodzeń dochodzi także do uwolnienia białek z krwi naczyń krwionośnych, które są czynnikiem wzrostu pobudzającym dzielenie komórek oraz pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu typu I, glikozaminoglikanów i elastyny. Dzięki przyśpieszonej regeneracji, skóra odzyskuje jędrność i sprężystość.
Na zabieg decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W tym przypadku zabiegi koncentrowane są zwłaszcza na uwydatnieniu kąta żuchwy, dzięki któremu twarz wygląda na wypoczętą. Zaznaczenie konturu szczęki skutkuje także jej maskulinizacją oraz wyostrza męskie rysy twarzy. To właśnie dlatego często zabieg wolumetrii wykonywany u panów nazywany jest konturowaniem twarzy.
Wolumetria lub inaczej zwany miękki lifting stosowany w celu poprawy owalu twarzy i uwydatnienia między innymi policzków, żuchwy czy brody, pozwala uzyskać poprawne proporcje, oraz nieskazitelną symetrię twarzy. Redukuje także zmarszczki, a także pozwala na spłycenie bruzd. Głównym zastosowaniem wolumetrii jest usunięcie tzw. chomików, z którymi borykają się najczęściej osoby po 50. roku życia.
Zabieg wolumetrii jest praktycznie bezbolesny. Najczęściej wykonywany jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego w postaci kremu zawierającego najczęściej lidokainę lub prilokainę. Sam zabieg poprzedzony jest szczegółową konsultacją oraz oceną proporcji twarzy, mającymi na celu wyeliminować ewentualne przeciwwskazania oraz przyjąć najbardziej prawidłową strategię działania.
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie za pomocą kaniuli, czyli miękkiej, tępo zakończonej igły kwasu hialuronowego w odpowiednie miejsca, wcześniej wyznaczone przez osobę wykonującą zabieg w celu uzyskania maksymalnego efektu partii sprawiających dyskomfort pacjentom. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego, czyli naturalnego budulca każdej tkanki łącznej, a więc także naszej skóry specjalista ma możliwość nadać tkanką miękkim właściwą objętość oraz pożądany przez pacjenta kształt. Pierwsze efekty widoczne są od razu po zabiegu, natomiast pełen rezultat pojawia się po upływie około miesiąca od wykonanego zabiegu. Jest to proces stopniowy, polegający nie tylko na wypełnieniu ubytków, ale także na procesie samo regeneracji naszej skóry. Efekt wolumetrii utrzymuje się zazwyczaj od 1 do nawet 2 lat. Jak już wcześniej wspomniano, sam zabieg jest bezbolesny, jednakże może towarzyszyć mu uczucie rozpierania lub lekkiego dyskomfortu w obszarze wykonywanego zabiegu.
Metoda wolumetrii polegająca na przeprowadzeniu przeszczepu tkanki tłuszczowej w celu poprawy rysów i owalu twarzy oraz rewitalizacji skóry komórkami tłuszczowymi i macierzystymi. Efekty przeszczepu tkanki tłuszczowej są subtelniejsze niż w przypadku zastosowania kwasu hialuronowego, natomiast utrzymują się one znacznie dłużej. Sam zabieg jest bezbolesny poprzez zastosowanie znieczulenia miejscowego oraz płynu obkurczającego naczynia krwionośne. Pobrany materiał poddawany jest odwirowaniu w celu oddzielenia komórek tłuszczowych od pozostałych substancji, skutkujący uzyskaniem idealnego materiału do zabiegu modelowania twarzy. Zabieg lipotransferu jest znacznie dłuższy trwa nawet do 2 godzin a pełna rekonwalescencja pozabiegowa wynosi od 7 do 14 dni.
Zabiegi wolumetryczne dedykowane są nie tylko wszystkim osobą borykającym się z problematyką opadającego owalu, ale także chcącym zachować młodzieńczy wygląd swojej twarzy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na anatomiczne defekty w budowie twarzy np. wrodzoną asymetrię.