Niestety podczas korygowania uśmiechu za pomocą stałego aparatu ortodontycznego na okres od 1 do nawet 3 lat odbieramy sobie możliwość cieszenie się pięknym uśmiechem. Jak skorygować wadę zgryzu, unikając negatywnego efektu estetycznego?
Dawniej wady ułożenia zębów leczono głównie za pomocą stałego aparatu ortodontycznego. Współcześnie istnieją jednak dużo bardziej przyjazne oraz komfortowe dla pacjentów metody korekcji nie poprawnego ułożenia zębów w jamie ustnej. Największą popularnością w ostatnim czasie cieszą się nakładki ortodontyczne. Są one wykonane z przezroczystego tworzywa w przeciwieństwie do metalowych drutów aparatu stałego, które są wyraźnie widoczne na zębach. Dodatkowo nakładki można zdejmować i oczyszczać, dzięki czemu utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej jest dużo prostsze.
Użytkownicy aparatów ortodontycznych stałych niestety w większości przypadków w trakcie leczenia doświadczają uszkodzeń elementów konstrukcji aparatu. Najpopularniejsze jest odpadanie zamków, do których przymocowany jest drut prostujący zęby. W przypadku nakładek ortodontycznych uszkodzenia są niezwykle rzadkie, praktycznie się nie zdarzają. Jest to spowodowane wytwarzaniem nakładki z termoplastycznego tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia. Jest to ciekawa cecha, zważywszy na jednoczesną elastyczność i cienką grubość nakładki.
Proces leczenia w przypadku nakładek ortodontycznych oraz aparatu stałego jest zupełnie inny. Przede wszystkim użytkownicy nakładek ortodontycznych nie muszą udawać się na comiesięczne wizyty kontrolne. Konieczna jest jedynie pierwsza wizyta kwalifikacyjna. Na takiej wizycie wykonywany jest skan 3D jamy ustnej oraz pantomogram i zdjęcia wewnątrzustne, a po zakwalifikowaniu do leczenia przygotowywany jest personalny plan leczenia. Kontrolowanie przebiegu leczenie odbywa się online poprzez regularne przesyłanie odpowiednio wykonanych zdjęć uzębienia. Jest to spora oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.
Warto wspomnieć także o tym, że nakładki są zdejmowane, co pozwala uniknąć niedogodności. Jednak wcale nie oznacza to, że możemy nosić je przez niewielką ilość czasu w ciągu dnia. Aby przezroczyste nakładki ortodontyczne odpowiednio działały należy mieć je na zębach przez minimum 22 godziny w ciągu doby. W przeciwnym wypadku czas leczenia, trwający od 3 do 12 miesięcy, zdecydowanie się wydłuży. Jednocześnie, nakładki działają w sposób na tyle nie obciążający dla zębów oraz dziąseł, że nie występują dolegliwości bólowe, czy podrażnienia. Dodatkowo materiał, z którego wykonywane są nakładki, jest hipoalergiczny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia.
Niestety nie każda wada ułożenia zębów kwalifikuje się do leczenia za pomocą nakładek ortodontycznych. Nie oznacza to jednak, że nakładki działają na nieliczną grupę rodzajów wad ułożeniu uzębienia. Jest wręcz przeciwnie! Nakładki idealnie sprawdzą się w przypadku stłoczenia zębów, odseparowania zębów lub diastemy. Świetnie zdają swoją rolę także w przywróceniu zębów na odpowiednie miejsce po nawrocie wady leczonej stałym aparatem ortodontycznym. Nakładki ortodontyczne mają szerokie zastosowanie, a ich użytkowanie jest niezwykle proste. Jeśli jesteś osobą, poszukującą idealnego sposobu na korektę wady estetycznej zębów, dowiedz się więcej o nakładkach ortodontycznych!
artykuł sponsorowany