W przypadku młodych i zdrowych osób produkcja tego białka jest na wysokim poziomie, ale wraz z wiekiem i na skutek oddziaływania na organizm negatywnych czynników zewnętrznych zmniejsza się w coraz większym stopniu. Istotne staje się dostarczenie tego istotnego składnika wraz z pożywieniem. Godny polecenia jest kolagen do picia, gdyż łatwo się przyswaja, ale można też jeść przykładowo golonki, rosół gotowany przez długi czas na nóżkach wieprzowych lub kurzych łapkach. Żelatyna zawiera spore ilości kolagenu, dlatego warto zjadać galaretki.
Kolagen to jeden z najważniejszych rodzajów białek w całym organizmie, skóra składa się z niego w aż ponad 70%. Tworzy go kilkanaście aminokwasów, a każdy z nich spełnia kluczową rolę w organizmie. Oczywiście natura zadbała o to, aby człowiek był w stanie samodzielnie produkować włókna kolagenowe, odpowiadają za to fibroblasty. Niestety wraz z wiekiem i na skutek działania różnych czynników środowiskowych tracą one coraz bardziej zdolność do wytwarzania kolagenu. Nic więc dziwnego, że dochodzi do utraty młodzieńczego wyglądu i pojawienia się różnych dolegliwości zdrowotnych. Na chwilę obecną wyróżnia już kilkadziesiąt rodzajów kolagenu, ale może być ich jeszcze wiele.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest kolagen, bez niego skóra zaczęła pękać. Jeśli ktoś ma niedobór tego białka, to pojawią się u niego rozstępy, cellulit. Ponadto rany trudno się goją, powstają blizny. W organizmie zaczynają wzmagać się procesy zniszczenia, dochodzi do mikrouszkodzeń. Nie jest on w stanie nadążyć z odbudową tego, co uległo uszkodzeniom. Tylko do dwudziestego piątego roku życia można mówić o równowadze w wytwarzaniu kolagenu i jego ubywaniu. Z czasem organizm produkuje coraz mniej kolagenu, obniża się także jego jakość. Po trzydzieste nie jest on już w stanie syntetyzować wystarczającej ilości włókien kolagenowych, aby pokryć dobowe zapotrzebowanie. Przekłada się to na spowolnienie procesów naprawczych.
W młodym wieku nie trzeba martwić się produkcją kolagenu przez organizm, ale wraz z upływem czasu warto pomyśleć o zwiększeniu jego podaży w diecie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że dostępne są różne typy kolagenu, a ich forma ma ogromny wpływ na przyswajalność. Jeśli ktoś chce się suplementować się tym białkiem, to musi poszukać preparatu zawierającego małe cząsteczki kolagenu, aby były one w stanie przejść przez barierę jelitową. Niestety nie ma takiej możliwości w przypadku sięgania po kolagen wieprzowy ani drobiowy ze względu na słabą przenikalność przez jelita. Kolagen to również naturalny kosmetyk dla skóry twarzy, przenika on przez zrogowaciałą warstwę naskórka, dociera do skóry właściwej, aktywuje fibroblasty. W efekcie zostaje wzmożona synteza naturalnego kolagenu, co przekłada się na wzrost nawilżenia skóry i poprawę jej elastyczności. Kolagen ujędrnia skórę, wygładza zmarszczki, zmniejsza blizny i przyspiesza gojenie ran.