Każdy z nas jest inny. Różnimy się płcią, wiekiem, wagą, intensywnością wysiłku fizycznego podejmowanego każdego dnia. Dlatego zalecenia co do ilości spożywanej wody różnią się w zależności od różnych czynników. Chcesz wiedzieć, ile dokładnie wody powinnaś wypijać każdego dnia? Ile dokładnie wody powinno pić Twoje dziecko? Możesz to łatwo policzyć na darmowym kalkulatorze wody.
Znajdziesz go na: https://wylecz.to/kalkulatory/kalkulator-wody/.
Kalkulator wody online to proste narzędzie, które pozwoli wyliczyć, ile wody na kg masy ciała powinna spożywać każdego dnia dana osoba. Wystarczy wpisać swoją wagę i kliknąć „oblicz”. Po chwili pojawi się wynik wyrażony w mililitrach.
Należy pamiętać, że chodzi tu o ilość przyjmowanych płynów, nie musi to być sama woda. Liczą się wypijane soki, mleko, kawa, herbata czy płyny przyjmowane pod postacią zupy.
Człowiek składa się w około 60 proc. z wody. W ciągu dnia wielokrotnie część z niej traci np. poprzez pot czy oddawanie moczu, jednak wciąż ją uzupełnia, pijąc napoje i spożywając pokarmy. Co się dzieje, gdy dostarczy jej zbyt mało? Dochodzi do odwodnienia. Odwodnienie to stan, w którym prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest zaburzone wskutek zbyt małej ilości wody. Pierwsze objawy takie stanu to m.in. wzmożone pragnienie, zmęczenie, ból głowy, ciemnożółty mocz. Jeśli płyny nie zostaną uzupełnione w odpowiedniej ilości, może pojawić się suchość w ustach, przyspieszone bicie serca, zmniejszone wydalanie moczu.
Na odwodnienie najbardziej podatne są niemowlęta, dzieci i osoby starsze. Dlatego też warto zwracać uwagę, czy osoby z tych grup wiekowych przyjmują wystarczającą ilość płynów, zwłaszcza w czasie upałów.
Jeśli sięgasz po szklankę z wodą dopiero wtedy, gdy chce Ci się pić, to znak, że robisz to zbyt rzadko. Warto wyrobić sobie nawyk sięgania po wodę w określonych porach, np. po wstaniu z łóżka, po każdym wyjściu z toalety, przed lub po posiłku itp.
O piciu wody będą przypominały butelka czy szklanka ustawione w miejscu pracy. Niewielką butelkę z wodą warto mieć przy sobie również w czasie podróży – choćby to była tylko podróż do pracy czy na uczelnię. W tym celu warto zaopatrzyć się w niewielką wielorazową butelkę na wodę. Pozwoli ona uniknąć odwiedzania sklepu za każdym razem, gdy zechce Ci się pić na mieście, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze. Przy okazji zadbasz o środowisko, ograniczając generowanie plastikowych śmieci.
Zapominalscy mogą pobrać sobie specjalną aplikację na telefon, która będzie przypominała o sięgnięciu po wodę. Niektóre z nich mają wbudowany kalkulator picia wody. Wystarczy podać swoją wagę, by aplikacja obliczyła, ile jej potrzebujesz.