Co prawda tempo wzrostu włosa to sprawa indywidualna i u każdego czas na to potrzebny jest nieco inny, z reguły jednak wosk do depilacji oznacza od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy gładkiej skóry. Nie bez znaczenia jest również fakt, że po każdym zabiegu włoski odrastają słabsze i mniej wyraźne. Jest ich także mniej. Jak przygotować się do depilacji? Co warto wiedzieć o woskowaniu? Dowiedz się kilku istotnych kwestii.
Decydując się na depilację, masz kilka opcji. W sklepach dostępne są specjalne plastry pokryte lepką warstwą. Możesz także wykorzystać wosk do depilacji na ciepło.
W domowych warunkach możesz zdecydować się na depilację woskiem zimnym lub ciepłym. W profesjonalnych salonach kosmetycznych wykorzystywana jest ta druga, skuteczniejsza technika. Najważniejsze, aby włoski nieco odrosły - wosk skutecznie przyczepi się do fragmentów o długości około 2-3 mm. Zbyt krótkie nie utrzymają wystarczającej przyczepności, za długie z kolei - będą powodowały większy ból. Ciepły, płynny wosk nakłada się na skórę specjalną szpatułką. Następnie przykłada się do niego pasek fizelinowy i szybko zrywa. Aby zmniejszyć ból, można za pomocą dłoni lekko naciągnąć naskórek. Czynność powtarza się tak długo, aż skóra będzie gładka.
Za pomocą wosku wydepilować można wszystkie partie ciała: brwi, twarz, wąsik, pachy, nogi, przedramiona, plecy czy okolice bikini. Nie jest to całkowicie bezbolesne, ale ewentualny ból trwa krótko.
Jak samodzielnie zrobić depilację woskiem w domu? Pierwsze próby warto przeprowadzać na większych partiach ciała, na przykład łydkach, które są mniej wrażliwe na ból i podrażnienia, a także nie wymagają dużej precyzji. Jakie czynności podjąć, by efekt był zadowalający?
Po zabiegu, mimo zastosowania kosmetyków łagodzących podrażnienia, naskórek może być zaczerwieniony i podrażniony. Ta reakcja najczęściej mija samoistnie po kilku godzinach. Aby unikać wrastania nowych włosków, warto regularnie stosować peelingi.
Zabieg depilacji nie wymaga szczególnego przygotowania. Trzeba tylko na kilka dni przed zabiegiem zrezygnować z golenia włosków, aby wosk miał się do czego przykleić. Dzień wcześniej dobrze jest wykonać peeling gruboziarnisty.
Depilacja woskiem jest całkowicie bezpieczna dla ciężarnych, o ile wcześniej korzystały z takiego zabiegu i wiedzą, że nie mają żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. To dobre rozwiązanie nawet bezpośrednio przed porodem, gdyż żadna inna metoda usuwania włosów nie zapewni takiej wygody podczas porodu i połogu jak depilacja brazylijska.
Jakie w związku z tym są przeciwwskazania do depilacji woskiem? To przede wszystkim żylaki i stany zapalne żył, zakażenia bakteryjne i grzybicze, stany zapalne i ropne skóry, zapalenie mieszków włosowych oraz rozszerzone naczynia włosowate. Oczywistym wykluczeniem jest również alergia na wosk. Nie powinno przeprowadzać się depilacji na skórze świeżo opalonej lub bezpośrednio po wizycie w solarium.