Jeśli widzimy, że nasze dziecko drapie się, jego skóra łuszczy się, jest sucha i zaczerwieniona, może to świadczyć o AZS. Czym jest atopowe zapalenie skóry, jak je rozpoznać, co może być jego przyczyną i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.
Atopowe zapalenia skóry u niemowląt to przewlekła choroba zapalna. Jej głównym objawem jest wspomniany wyżej świąd oraz widoczne zmiany na skórze maluszka, takie jak wysypka, suchość skóry, łuszczenie czy zaczerwienienie. Zmiany te najczęściej pojawiają się na policzkach niemowlaków oraz w zgięciach ich łokci i pod kolanami. AZS mogą towarzyszyć również inne choroby atopowe, takie jak alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek oraz astma. Mogą one również rozwinąć się u dzieci w późniejszym wieku. Warto więc zachować czujność.
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u niemowląt?
Pierwsze objawy AZS u niemowlaka mogą pojawić się już pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia dziecka, choć zdarza się, że pojawiają się później. W większości przypadków jednak ich wystąpienie obserwuje się u niemowląt przed ukończeniem pierwszego roku życia.
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka jest trudną do rozpoznania chorobą. Nie każde swędzenie skóry czy wysypka musi bowiem oznaczać AZS. Nie należy jednak zwlekać lub podejmować leczenia na własną rękę. Pierwszym krokiem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów na skórze maluszka powinna być zawsze konsultacja z pediatrą, który albo już na wstępie wyeliminuje chorobę i sam zaproponuje odpowiednie leczenie i pielęgnację, albo zleci dalszą diagnozę u alergologa bądź dermatologa.
Przyczyny i objawy AZS u niemowlaka
Atopowe zapalenie skóry u dzieci wiąże się z czynnikami środowiskowymi, takimi jak warunki klimatyczne, stopień zanieczyszczenia środowiska czy alergie pokarmowe oraz tak zwane powietrzno-pochodne, czyli chociażby roztocza kurzu, alergie roślinne, alergie zwierzęco-pochodne i tym podobne.
Wielu rodziców nie jest jednak w stanie odróżnić wysypki od zaczerwienienia. Wprawne oko oraz doświadczenie dermatologa czy alergologa, którzy na co dzień mają do czynienia z różnymi chorobami skórnymi, pozwolą stwierdzić, czy mamy do czynienia z objawami AZS u niemowląt czy nie. W celu potwierdzenia wstępnie postawionej diagnozy specjalista może zlecić dodatkowo pakiet kompleksowych badań, w tym badania krwi czy testy alergiczne, które rozwieją wszelkie wątpliwości.
Jak zapobiegać AZS u dzieci?
Atopowe zapalenie skóry to choroba skórna, której niestety nie da się wyleczyć, ale można utrzymać ją w okresie remisji. Nie chcąc dopuścić do zaognienia się objawów albo do nawrotów choroby, należy koniecznie ograniczyć kontakt skóry maluszka z substancjami drażniącymi, które pozbawiają jego delikatną skórę bariery ochronnej i tym samym powodują zmiany zapalne oraz swędzenie.
Dotyczy to zarówno używanych środków do prania ubrań, takich jak mydła, proszki i płyny zmiękczające, jak i stosowanych kosmetyków intensywnie natłuszczających naskórek. Ważne jest również, aby niemowlakowi, który ma atopową skórę, zakładać odpowiednie ubrania – powinny być one bawełniane oraz mocno przewiewne, co pozwoli skórze oddychać.