W większości przypadków choroba ustępuje z wiekiem. Są jednak dorośli, którzy również się z nią zmagają. Zobacz, jakie są objawy i leczenie atopowego zapalenia skóry.
Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry. Przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji (okresów, w których objawy nie są obecne). Manifestuje się ona poprzez zmiany skórne, które pojawiają się po kontakcie z alergenem. Mimo że w większości przypadków atopowe zapalenie skóry ustępuje wraz z wiekiem, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań leczniczych i pielęgnacyjnych. Dzięki temu poprawia się komfort pacjenta.
Dokładna przyczyna atopowego zapalenia skóry nie jest poznana. Wiadomo, że dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, co potwierdza fakt, że obserwuje się zachorowania rodzinne. U dziecka odpowiedź układu odpornościowego podczas kontaktu z niektórymi substancjami jest nieprawidłowa, co skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych objawów.
Przebieg atopowego zapalenia skóry zależy od tego, w jakim wieku jest pacjent. U niemowląt obserwuje się strupki i zmiany wysiękowe na kończynach, tułowiu oraz twarzy, a niekiedy też na głowie. U dzieci lokalizują się one głównie w zgięciach łokciowych, pod kolanami oraz na rękach. Natomiast młodzież (oraz dorośli, u których atopowe zapalenie skóry przetrwało) ma zmiany skórne na grzbietach rąk.
Objawy wspólne dla atopowego zapalenia skóry to:
Osoby chore na atopowe zapalenie skóry są narażone na częste infekcje bakteryjne w obrębie zmian skórnych. Do zaostrzenia się objawów dochodzi, gdy organizm ma kontakt z alergenem.
W leczeniu atopowego zapalenia skóry dużą rolę odgrywa codzienna pielęgnacja. Osoba chora powinna stosować delikatne kosmetyki, które nie uczulają. Muszą mieć one substancje, które wspierają funkcjonowanie skóry. Można znaleźć je w drogerii internetowej Ziko Dermo.
Lekarz może zdecydować też o farmakologicznym leczeniu atopowego zapalenia skóry. Osobie chorej podawane są leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy. Niekiedy dobrze sprawdzają się fototerapia i leki immunosupresyjne. O sposobie leczenia decyduje lekarz.