Nic dziwnego, że zaniepokojeni rodzice szukają informacji na temat pieluszkowego zapalenia skóry.
Warto zwrócić uwagę, skąd się bierze to schorzenie. Pozwoli to na wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych. W dużej mierze polegają one na dbałości o higienę i stosowaniu specjalnego kremu.
Na powstanie odparzeń u dziecka składa się wiele przyczyn. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że skóra maluszka jest cienka i niezwykle wrażliwa, a jej mechanizmy obronne są niedojrzałe (co wynika z braku dostatecznej ilości lipidów). Z tego powodu łatwo ulega ona przesuszeniu i podrażnieniom, o które zresztą nie trudno. Dziecko przebywa przecież w pieluszce, której tarcie może uszkadzać naskórek. Z kolei zabrudzona pieluszka jest idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii. Jeśli maluszek zbyt długo w niej przebywa, z dużym prawdopodobieństwem na jego pupie pojawiają się odparzenia. Podrażnienia skóry mogą wynikać również z takich czynników jak zbyt ciepłe ubieranie dziecka, stosowanie pieluch i ubranek z nieodpowiednich materiałów, niewłaściwe suszenie dziecka po kąpieli. Pieluszkowe zapalenie skóry rozwija się czasem w wyniku długotrwałej antybiotykoterapii, zmiany diety, biegunki czy alergii. Nierzadko na wystąpienie odparzeń składa się kilka czynników. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie https://sudocrempolska.pl/jakie-sa-przyczyny-pieluszkowego-odparzenia-skory/.
Choć odparzenia skóry wywoływane być mogą przez różne czynniki, w większości przypadków da się skutecznie zmniejszyć ryzyko ich występowania. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę i często zmieniać pieluszki. Warto także regularnie wietrzyć pupę dziecka, pozostawiając go na jakiś czas bez pieluszki. Bardzo ważne jest to, aby jego ubrana wykonane były z przewiewnych i miękkich tkanin. Uwagę dobrze zwrócić na same pieluszki, które mogą czasem zawierać alergeny. Najlepiej, aby pielucha była wykonana z materiałów, które wspierają cyrkulację powietrza. Maluszka nie powinno się przegrzewać. Należy mieć na uwadze skład stosowanych kosmetyków. W profilaktyce odparzeń niezbędny jest także odpowiedni krem.
Krem na odparzenia powinien mieć działanie barierowe i przeciwzapalne. Ważne, aby nie zawierał on parabenów i miał bezpieczny skład. Produkt powinien być przebadany dermatologicznie i cieszyć się pozytywną opinią w środowisku lekarskim. Wszystkie te wymagania spełnia Sudocrem Expert. Maść jest rekomendowana przez Instytut Matki i Dziecka, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych. Zawiera on tlenek cynku, który działa antyseptycznie i ochronnie. W kremie obecna jest także lanolina, która ma właściwości natłuszczające i nawilżające oraz alkohol benzylowy, który dezynfekuje i miejscowo znieczula. Inne składniki mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Sudocrem tworzy na skórze dziecka rodzaj zabezpieczającej warstwy, znacznie zmniejszając ryzyko wystąpienia odparzeń. Najlepiej stosować go przed każdym nałożeniem nowej pieluszki. Maść sprawdzi się także w przypadku pierwszych oznak podrażnionej skóry. Należy go wtedy szybko nałożyć, co przyniesie dziecku natychmiastową ulgę, niwelując poczucie swędzenia i pieczenia. Stan skóry powinien poprawić się już w kilka godzin po aplikacji kremu. To wydajny produkt, nie należy go nakładać zbyt wiele. W zamian można go stosować bez limitu. Więcej o kremie przeczytać można na stronie producenta: https://sudocrempolska.pl/.
Przyczyną odparzeń u dzieci jest najczęściej niewłaściwa pielęgnacja i zbyt rzadka wymiana pieluch. Warto mieć na uwadze, że skóra dziecka jest bezbronna wobec wielu czynników zewnętrznych. Można ją jednak wesprzeć poprzez regularne stosowanie kremu barierowego. W miarę możliwości należy także dbać o odpowiednią temperaturę otoczenia, używać kosmetyków z bezpiecznym składem i ubierać maluszka w przewiewne ubranka.