Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, co zrobić, żeby ich uniknąć i móc cieszyć się piękną, zadbaną skórą. Od czego zatem zacząć?
Dlaczego warto sięgnąć po naturalne kosmetyki? Odpowiedzi na tak postawione pytanie potrafi być naprawdę wiele. Większość osób uznaje świadomą pielęgnację za element stylu życia. Skoro pragniemy zachować zdrowie, to musimy zadbać nie tylko o to, co jemy, ale także o właściwą pielęgnację od zewnątrz.
Naturalne kosmetyki to także w większości przypadków codzienne dbanie o środowisko naturalne, zwłaszcza gdy wybieramy produkty od sprawdzonych, renomowanych wytwórców, którym leży na sercu dobro naszej planety.
Dzięki naturalnej pielęgnacji możemy zatem troszczyć się o siebie i przyszłość naszego świata.
Początek przygody ze świadomą pielęgnacją nie musi wcale oznaczać od razu wielkiej rewolucji. Powinien być jednak ściśle powiązany z nieustanną nauką i pogłębianiem wiedzy, aby poznać rozmaite substancje, ich działanie oraz preferencje własnej cery.
Pierwszym krokiem jest najczęściej dokładna analiza składu kupowanych kosmetyków. Jeśli połączymy to z pogłębianiem świadomości, które substancje są bezpieczne i wartościowe dla świadomej pielęgnacji, jesteśmy w stanie wybrać najlepsze rozwiązania, dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.
Jakie produkty powinny nas zainteresować? Warto wybierać te o prostym składzie, w którym występują głównie naturalne olejki i ekstrakty roślinne, bez tysięcy syntetycznych dodatków.
Warto eksperymentować i sprawdzać różne rozwiązania. Nie zawsze w pełni naturalny skład musi bowiem oznaczać, że dany kosmetyk nadaje się do pielęgnacji naszej skóry. Dlaczego? Wysokie stężenie naturalnych olejków i ekstraktów roślinnych niekiedy prowadzi do silnych podrażnień alergicznych. Należy zatem obserwować reakcję skóry, żeby znaleźć najlepszą opcję.
Przejście na naturalną pielęgnację skóry warto przeprowadzać stopniowo. Bynajmniej nie trzeba wyrzucać od razu wszystkich drogeryjnych produktów. Zdecydowanie lepszym i bardziej ekonomicznym wyjściem jest kupowanie kosmetyków w chwili, gdy skończymy na przykład krem lub płyn micelarny.
W ten sposób krok po kroku wymienimy zawartość całej kosmetyczki, bez marnowania już posiadanych produktów i narażania się na olbrzymie, jednorazowe wydatki.
Warto pamiętać, że wymiana kosmetyków na naturalne preparaty nie przyniesie raczej spektakularnych rezultatów od pierwszego ich użycia. Podstawą jest bowiem regularność.
Skóra potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do nowego sposobu pielęgnacji oraz nowych substancji, które jej dostarczamy.
Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość i nie przejmować się chwilowymi zmianami, a nawet niedoskonałościami, pojawiającymi się na twarzy. Dajmy sobie i naszej cerze czas, oczywiście nieustannie kontrolując sytuację.
W większości przypadków naturalna pielęgnacja oznacza wymianę kosmetyków na produkty ekologiczne, zawierające wyłącznie naturalne składniki. Często są to nawet preparaty certyfikowane, co oznacza, że wykonano je ze sprawdzonych substancji, z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby oprócz gotowych produktów przygotowywać również samodzielnie kremy lub maseczki.
Dzięki temu dokładnie wiemy, co znajduje się w składzie naszych kosmetyków. Poza tym, kto wie – może w ten sposób odkryjemy nową pasję oraz stworzymy preparaty idealnie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.