Nie każdy jednak wie, że przyczyny nadwrażliwości mogą być bardzo zróżnicowane, co może utrudnić postawienie prawidłowej diagnozy.
Na problemy z nadwrażliwością zębów według statystyk cierpi nawet od 8 do 57% dorosłych. Trudno jednak podać dokładną wartość, gdyż podczas badań stosowane są niejednolite kryteria. Najczęściej problem nadwrażliwości pojawia się pomiędzy 20 a 49 rokiem życia. Chociaż dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to panie częściej zgłaszają się do dentysty po pomoc z tym problemem. Zęby, których ból odczuwa się w związku z nadwrażliwością to przede wszystkim kły, przedtrzonowce i siekacze.
Istnieje wiele rodzajów bólu związanego z nadwrażliwością, co wynika między innymi z różnic w budowie zębów oraz próg odczuwania bólu, który jest inny dla każdego pacjenta. Osoby określają go jako łagodny, umiarkowany lub ostry. W przypadku występowania sporadycznego delikatnego bólu część osób bagatelizuje sprawę, jednak problem pojawia się wtedy, gdy często pojawia się ostry ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Za popularne przyczyny bólu wynikającego z nadwrażliwych zębów uznaje się przede wszystkim:
Pomimo zróżnicowanych przyczyn i rodzajów bólu, pacjenci bardzo często skarżą się na wrażliwość na zimno. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka skutecznego sposobu, aby raz na zawsze pozbyć się tego problemu.
Czasami pomaga stosowanie odpowiedniej pasty do zębów, jednak zazwyczaj takie rozwiązanie przynosi tylko chwilową ulgę.
Co zatem zrobić, aby przestać odczuwać ból wynikający z nadwrażliwości? Można wypróbować domowe sposoby lub od razu skontaktować się ze stomatologiem.
Prawidłowe leczenie nadwrażliwości zębów wymaga przede wszystkim znalezienia przyczyny, co bez konsultacji z dentystą może być trudne. Jeżeli jednak chcesz na początek przetestować domowe sposoby, zacznij od wybrania pasty, która jest bogata w takie składniki, jak: fluor, chlorek strontu, sole potasu, octan strontu. Dodatkowo stosuj tylko niewielką ilość pasty i regularnie rób płukanie zębów. Warto również zmienić szczoteczkę na taką, która ma miękkie włosie i po kolei spróbować odstawiać różne rodzaje pożywienia (zaczynając od zimnego, przez gorące, a na kwaśnym i słodkim kończąc), aby dowiedzieć się, co tak naprawdę powoduje dyskomfort.
Najlepiej jednak od razu zgłoś się do lekarza, zwłaszcza jeżeli dolegliwości bólowe są uciążliwe i pojawiają się przez dłuższy czas. Dobry stomatolog Ewa Pawlak może w takim przypadku zaproponować przeprowadzenie zabiegu, podczas którego aplikowany jest specjalny środek desensytyzujący, który zmniejsza nadwrażliwość.