W jaki sposób więc prawidłowo zadbać o oczy w każdym wieku? Sprawdź kilka polecanych sposobów.
Podstawą zdrowego i bezpiecznego dbania o narząd wzroku, jest zachowanie odpowiedniej higieny oczu. W zakres tego działania wchodzi przede wszystkim odpowiednie „traktowanie” oczu. Jeśli więc przez kilka godzin dziennie pracujesz przy komputerze, to rób krótkie, ale częste przerwy, aby twoje oczy odpoczęły. Wstań, rozprostuj nogi, przejdź się po pokoju. Jest to bardzo korzystne dla całego organizmu, w tym również właśnie dla oczu. Dobrze jest także w czasie owej krótkiej przerwy popatrzeć w dal, a najlepiej skupić wzrok na rosnących w oddali drzewach i terenach zielonych. Kolor ten wykazuje znakomite właściwości kojące dla narządu wzroku.
Długotrwała praca przy komputerze, ale również niekorzystne, zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia bardzo często prowadzą do wysuszania gałki ocznej.
Suche, nieodpowiednio nawilżone oczy pieką, szczypią, bolą i wywołują inny dyskomfort. Dlatego też specjaliści zalecają stosowanie dobrej jakości kropli nawilżających do oczu, a także… częste mruganie. Intensywne „wgapianie się” w monitor albo ekran sprawiają bowiem, że organizm mruga znacznie rzadziej, niż to konieczne, a to prowadzi do wysuszania oczu. Częste mruganie i nawilżanie oczu kroplami jest więc w tej sytuacji polecanym rozwiązaniem.
Tempo oraz styl życia wymagające częstego korzystania z komputera, laptopa, smartfonów lub tabletów, wiążą się niestety zwykle z występowaniem poważniejszych problemów ze wzrokiem – krótko- albo dalekowzroczności. Bardzo ważne jest, aby w przypadku zauważenia kłopotów z prawidłowym i wyraźnym widzeniem, jak najszybciej skorzystać z pomocy dobrego okulisty. Pomoże on dobrać właściwe okulary albo szkła kontaktowe. Należy przy tym pamiętać, aby wybierając okulary, zdecydować się na wysokiej jakości soczewki, zawsze odpowiednio dopasowane do potrzeb przez specjalistę. Zalecane są m.in. modele z kolekcji Eyerim, które można zakupić w sklepie internetowym Eyerim.pl. Powinny być one dobrane do pacjenta na podstawie dokładnych badań. Nie zaleca się samodzielnego wybierania i kupowania okularów korekcyjnych np. w aptece, co jest niestety częstą praktyką, zwłaszcza w przypadku osób starszych, poszukujących okularów np. do czytania. Oczy są zbyt cenne, aby nie dbać o nie należycie.