Pierwsza rada jest bardzo prosta, a mianowicie zrezygnuj z używek lub zredukuj palenie czy picie alkoholu najbardziej jak się da. Niestety mają negatywny wpływ na Twoje włosy. Alkohol spożywany w nadmiarze powoduje znaczne obniżenie poziomu cynku, który ma wpływ na zdrowe i mocne włosy. Obniża się też poziom witamin B i C, a podwyższa poziom estrogenu, co także prowadzi do osłabienia włosów. Również papierosy negatywnie wpływają na kondycję włosów, które stają się słabsze, łamliwe, szybciej wypadają. Nie bez znaczenia jest fakt, że dym papierosowy powoduje, że Twoje włosy stają się szare, matowe i pozbawione blasku. Należy ponadto wiedzieć, że nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia uwalniania tlenu w tkankach. Skutkiem tego jest między innymi niedostateczne odżywienie cebulek włosowych.
Naukowcy często podkreślają, że na słabszą kondycję włosów wpływ ma stres i nie chodzi tu tylko o przysłowiowe rwanie włosów z głowy. Owszem niewłaściwe nawyki związane ze stresem i częste poprawianie fryzury w stresowych sytuacjach, czy drapanie się po głowie na pewno nie pomaga. Jednak kluczowe znaczenie ma to, że długotrwały stres wpływa na wcześniejsze przejście włosa w stan spoczynku, co oznacza, że włosy częściej i intensywniej wypadają. Na skutek napięcia może dojść też do zapalenia mieszków włosowych. Z tego powodu warto nauczyć radzić sobie ze stresem i dobrze się relaksować wtedy, gdy jest to możliwe. Wiadomo, że stresu nie da się całkowicie wyeliminować, jednak można go zniwelować. Na pewno po pracy warto oddawać się odprężającemu hobby. Dla jednych może być to czytanie książek, a dla innych wypad na ryby, oczywiście z łowieniem metodą no kill.
Oczywiście na kondycję Twoich włosów ma wpływ wiele czynników, nie tylko stres, używki, ale również dieta. W tym przypadku musisz zadbać o jej odpowiednie zbilansowanie. Sięgaj po produkty bogate w witaminy i minerały wzmacniające włosy. Sięgnij po te, które zawierają odpowiednią ilość witamin z grupy B, a zwłaszcza witaminę B6. Znajdziesz je w marchwi, fasoli czy też orzechach. Sięgnij po produkty bogate w witaminę E, która wspiera wzrost włosów. Ważna jest także odpowiednia ilość witaminy D w diecie. Bardzo ważne jest, by posiłki po które sięgasz były z dodatkiem naturalnych olejów, które dostarczają do organizmu cenne kwasy tłuszczowe takiej jak linolenowy i gamma linolenowy. Ważna jest także odpowiednia podaż minerałów takich jak żelazo, wapń, siarka, magnez, a także wspomniany już cynk. Na wzmocnienie włosów dobrze sprawdza się spożywanie ziołowych naparów ze skrzypu polnego, czy też pokrzywy. Należy ograniczyć cukry proste w diecie, czyli chociażby słodycze, ale i mocną kawę czy herbatę, które mogą wypłukiwać cenne minerały. Na włosy na pewno korzystny wpływ ma dieta śródziemnomorska.
Na pewno warto wybrać szampony i odżywki wzmacniające włosy. Można je zakupić w aptece, ale i w sklepie z męskimi kosmetykami. Trzeba też pamiętać o zrównoważonej stylizacji. Można sięgać po pasty do włosów, które są na bazie wody i mają lżejszą formułę. Warto wybierać produkty, które dodatkowo posiadają w składzie substancje nawilżające, gdyż wtedy pozytywnie wpływa się na kondycję włosów. Pasta do włosów męska odpowiednio dobrana nie będzie zatem wpływać na nadmierne wypadanie włosów.
Możesz wzmocnić swoje włosy stosując mezoterapię igłową. Taka metoda podobnie jak laseroterapia może wpływać na lepsze ukrwienie i szybszy wzrost włosów. Sprawdzą się też klasyczne masaże skóry głowy. Trzeba je jednak wykonywać delikatnie, aby nie uszkodzić struktury włosów.
artykuł sponsorowany