Zawsze warto pamiętać, że krem do opalania to podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny w trakcie lata, jednak warto korzystać z niego także w pozostałych porach roku. Dowiedz się, jaki wpływ na Twoją skórę ma promieniowanie ultrafioletowe oraz czym kierować się przy wyborze kremu do opalania.
Krem do opalania powinien przede wszystkim chronić nas przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Możemy podzielić je na 3 rodzaje: promieniowanie UVA, UVB i UVC. Promieniowanie UVC nie jest niebezpieczne dla naszej skóry, gdyż jego promienie blokowane są przez warstwę ozonową i pochłaniane przez atmosferę. Mimo to aktualnie coraz częściej mówi się o tym, że ze względu na powiększającą się dziurę ozonową promienie UVC także mogą docierać do powierzchni Ziemi, więc dobrze jest mieć na uwadze tę kwestię.
Swoją uwagę warto przede wszystkim skupić na promieniowaniu UVA i UVB. Promieniowanie UVA uważane jest za najgroźniejsze, ponieważ jego promienie mogą przenikać do głębokich warstw skóry, powodując tam uszkodzenia (np. niszczenie włókien kolagenowych, szybsze starzenie się skóry), mogą także prowadzić do wystąpienia zaćmy. To rodzaj promieniowania, który nie jest zatrzymywany przez chmury czy okna, więc na jego działanie jesteśmy narażeni przez cały rok. Oprócz tego mogą potęgować działanie promieniowania UVB.
Za oparzenia słoneczne, a więc zaczerwienioną i piekącą skórę, odpowiada promieniowanie UVB. Jego działanie polega na pobudzaniu melanocytów do produkcji melaniny jako reakcji obronnej skóry. Efektem jest właśnie zaczerwieniona skóra, opalenizna, a w przypadku nierozsądnych osób, które spędzają wiele godzin w słońcu bez odpowiedniej ochrony – poparzenia słoneczne. Promieniowanie UVB jest niebezpieczne przede wszystkim dlatego, że może przyczyniać się do wystąpienia nowotworów skóry.
Wybierając krem do opalania, przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to, jaki posiada SPF. SPF, czyli Sun Protection Factor, opisuje współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Jego wartość określa, ile razy dłużej skóra twarzy oraz ciała może zostać wystawiona na działanie promieni słonecznych bez wystąpienia oparzeń skóry. Za bezpieczny czas opalania bez użycia kremu z filtrem uznaje się 15 minut. Tak więc, wybierając krem do opalania z filtrem SPF 30, wydłużamy ten czas 30-krotnie.
Przy wyborze kremu do opalania wysokość współczynnika SPF powinna być dla nas kluczowa. Zaleca się, aby wybierać kremy do opalania co najmniej o wartości SPF 30. Taka wysokość SPF jest w stanie zapewnić nam optymalną ochronę przeciwsłoneczną. Jednak jeśli posiadamy skórę wrażliwą o bardzo jasnej karnacji, warto zastanowić się nad wyborem kremu do opalania z SPF 50.
Kupując krem do opalania, np. SPF 30, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego faktor, ale także to, jaki rodzaj filtra został w nim zastosowany. Możemy wyróżnić dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych:
Krem do opalania powinien zawierać składniki, które nawilżają i pielęgnują skórę. Zdecydowanie należy unikać produktów, które w składzie zawierają alkohol lub inne drażniące substancje, które w połączeniu z promieniowaniem słonecznym mogą bardzo wysuszać i podrażniać skórę. Dobrze, aby krem do opalania zawierał w składzie np. masło Shea, glicerynę, łagodzący pantenol lub bezpieczne dla skóry alkohole tłuszczowe.