Mimo iż przewlekła, zapalna choroba objawia się swędzącymi zmianami skórnymi, nie jest zakaźna. Sprawdź, jak skutecznie eliminować jej objawy.
Wśród najczęściej występujących objawów atopowego zapalenia skóry możemy wyróżnić swędzącą wysypkę, której wygląd przypomina pęcherze po ukąszeniach komarów. Na skórze pojawiają się alergiczne zmiany, które na początku przybierają postać swędzących zaczerwienień. W miarę rozdrapywania tych miejsc, (najczęściej zlokalizowanych w okolicy policzków, łokci, w zgięciach kończyn, na brzuchu, plecach oraz łydkach, głowie i karku) skóra staje się coraz bardziej uwrażliwiona, staje się cienka, skłonna do przetarć, pękania, łuszczenia się. Problematyczna skóra atopowa w miejscach, dotkniętych zapaleniem powoduje znaczny dyskomfort.
Atopowe zapalenie skóry, zwane również egzemą pojawia się nie tylko u osób dorosłych. Dotknięte jest nim nawet 10% noworodków i niemowląt, u których objawy atopowego zapalenia na skórze można zaobserwować od pojawienia się szorstkości i suchości skóry, szczególnie w wymienionych powyżej miejscach na ciele. AZS u najmłodszych jest wyjątkowo dokuczliwe, gdyż dziecko nie potrafi opowiedzieć opiekunowi o przykrych objawach. Pojawia się trudność z zasypianiem, płaczliwość, rozdrażnienie, brak apetytu. W przypadku zmian skórnych u najmłodszych należy szybko reagować, odwiedzając lekarza specjalistę. Medyk zleci badania, między innymi pod kątem poziomu IgE, wprowadzi farmakoterapię oraz zaleci odpowiednie kosmetyki do mycia i pielęgnacji skóry niemowlęcia. AZS u dzieci może mieć podłoże genetyczne, a także związane z czynnikami zewnętrznymi. Może być wynikiem niedostosowania się jeszcze cienkiej, wrażliwej skóry dziecka do czynników drażniących. Skóra najmłodszych nie jest jeszcze tak dobrze pokryta warstwą hydrolipidową, dlatego od pierwszych dni życia należy dbać o jej utrzymanie.
Dorośli podobnie jak dzieci narażeni są na wystąpienie AZS. Szczególnie, jeśli już w okresie dziecięcym mieli do czynienia ze zmianami skórnymi, określonymi jako AZS. U dorosłych terapia na AZS odbywa przede wszystkim na podstawie zażywania leków immunosupresyjnych oraz stosowania kosmetyków myjąco-pielęgnacyjnych, dedykowanych do skóry atopowej. Tak zwane emolienty pozwalają na odbudowę uszkodzonej bariery lipidowej skóry, tworząc na niej film ochronny, natłuszczający i zapewniający doskonałe magazynowanie wody. Aby eliminować przyczyny występowania nawrotów AZS warto unikać drażniących detergentów, szorstkich tkanin w kontakcie ze skórą, zanieczyszczonych pomieszczeń i powietrza, zbyt obcisłej odzieży, długotrwałego stresu.
Choroba ASZ nie jest zakaźna. Świąd, wysypka, suchość, zaczerwienienie, łuszczenie skóry związane są ze zmianami o podłożu alergicznym. Nie jest możliwe, przy obecnej wiedzy medycznej całkowite wyleczenie tej choroby, dlatego nawroty można obserwować przez całe życie, a o skórę atopową warto dbać na co dzień. Na czas reemisji warto wdrażać preparaty kortykosteroidowe z zalecenia lekarza. Działające miejscowo likwidują nadkażenia bakteryjne, powstające w miejscach rozwoju pęcherzy. Działania doraźne i profilaktyka na co dzień to wszystko, co możesz zrobić w walce z AZS.
artykuł sponsorowany
fot. adobestock