Zastanawiasz się, jak dbać o cerę, na której pojawiły się zmarszczki? Chcesz dowiedzieć się, jak przywrócić dawny młodzieńczy blask? Procesy starzenia dotykają każdego człowieka. Jednak nie martw się – istnieje mnóstwo sposobów pozwalających ujędrnić skórę twarzy i opóźnić nieuniknione. O tym, jak pielęgnować cerę dojrzałą i jak spowolnić oznaki upływu czasu, przeczytasz w tym artykule.
Proces starzenia się skóry twarzy rozpoczyna się już po 25. roku życia. Od tego momentu organizm spowalnia produkcję kolagenu i elastyny, co powoduje, że owal twarzy opada oraz zmniejsza się jędrność skóry. Po 40. urodzinach można mówić o cerze dojrzałej. U kobiety zauważalne jest obniżenie poziomu estrogenu i progesteronu, co wpływa na wygląd skóry. Pojawiają się inne niż do tej pory potrzeby i problemy skóry dojrzałej.
Powstało wiele metod, aby zachować młodzieńczy wygląd. Niektóre są mniej lub bardziej inwazyjnie. Pewne sposoby wymagają większego budżetu, ale są też takie, do których nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych. Do wyboru są zarówno rozwiązania z widocznymi, jak i te z delikatnymi efektami. Dzięki tak różnorodnym możliwościom możesz wybrać sposób odpowiedni dla Ciebie i Twojej skóry.
Najprostszym sposobem jest skorzystanie z zabiegów, które oferuje medycyna estetyczna. Propozycji terapii jest mnóstwo i każdy znajdzie coś odpowiedniego. Są to kosztowne i inwazyjne metody, jednak na pierwsze efekty nie trzeba długo czekać i zostają na dłużej.
Lifting twarzy jest jednym z najpopularniejszych zabiegów w medycynie estetycznej i polega on na naciągnięciu skóry. Niweluje podwójny podbródek oraz opadanie owalu twarzy czy kącików ust. Na pełne efekty trzeba poczekać parę miesięcy, jednak sam efekt utrzymuje się kilka lat.
Zabiegi z wykorzystaniem nici liftingujących są stosunkowo świeżą technologią na rynku. W przeciwieństwie do tradycyjnego liftingu są mniej inwazyjne, dlatego cieszą się dużą popularnością. Nici pobudzają syntezę kolagenu i elastyny w ciągu dwóch tygodni od zabiegu. Jednak od razu można zauważyć zmiany w wyglądzie skóry oraz wyostrzone rysy twarzy.
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie i odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry twarzy. Z wiekiem jest go coraz mniej, dlatego uzupełnienie kwasu hialuronowego jest kluczowe dla zachowania dobrej kondycji skóry.
Wypełniacz wprowadza się w głębokie warstwy skóry. Miejsca, gdzie najczęściej się go aplikuje, to: policzki, usta oraz bruzdy nosowo-wargowe. Na efekty nie trzeba długo czekać – już po pierwszym zabiegu skóra staje się bardziej jędrna i nawilżona.
Ostatnio bardzo popularnym zabiegiem jest tzw. wampirzy lifting. Terapia osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje krew pacjenta, która poddawana jest odpowiedniej obróbce. Gotowy preparat wprowadza się do skóry za pomocą strzykawek. Po serii zabiegów skóra staje się bardziej jędrna oraz poprawia się krążenie krwi.
Inną metodą poprawiającą napięcie skóry jest masaż twarzy. Wiele salonów kosmetycznych posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz zabiegów, które pozwalają ujędrnić skórę twarzy czy zniwelować drobne zmarszczki. Profesjonalnie wykonane terapie pobudzają organizm do produkcji włókien kolagenowych. Rozluźniają mięśnie twarzy oraz poprawiają sprężystość skóry.
Masaż twarzy możesz również wykonać samodzielnie we własnym domu. Na rynku dostępne są różnego rodzaju rollery, dzięki którym polepszysz krążenie krwi. Posiadanie specjalnych masażerów nie jest warunkiem koniecznym, aby dbać o swoją skórę. Do masowania sprawdzą się również Twoje opuszki palców. Pamiętaj, że tylko regularnie wykonywane zabiegi działają ujędrniająco na skórę twarzy.
Jeśli jednak nie masz czasu ani finansów na medycynę estetyczną czy masaże, to istnieją domowe sposoby, aby ujędrnić skórę twarzy i zahamować opadające policzki.
W znacznej mierze na skórę wpływa nasz tryb życia. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia dieta, ale również wystarczająca ilości snu oraz unikanie używek czy stresu. Na elastyczność skóry ma wpływ także nawodnienie – pamiętaj o regularnym dostarczaniu płynów swojemu organizmowi.
Aby cieszyć się młodym wyglądem nawet po 40. urodzinach, nie można zapominać o właściwej pielęgnacji skóry. Odpowiednie kosmetyki na zmarszczki zapobiegają ich powstawaniu. Produkty zawierają składniki aktywne, które wspomagają tworzenie kolagenu i poprawiają ujędrnienie skóry twarzy.
Kwas hialuronowy można stosować jako wypełniacz, ale również dostępny jest w formie kosmetyku. Włączenie do swojej codziennej pielęgnacji kwasu hialuronowego pozwoli na poprawienie jędrności skóry. Oprócz tego nawilża on skórę oraz redukuje drobne zmarszczki.
Stosowanie retinolu poprawia odnowę komórkową, a co za tym idzie, hamuje procesy starzenia. Dzięki działaniu nawilżającemu poprawia napięcie skóry i niweluje zmarszczki. Zwiększa również ilość kolagenu, dlatego często jest składnikiem wielu kosmetyków dla skóry dojrzałej.
Peptydy przenikają do głębszych warstw skóry i pobudzają komórki do produkcji kolagenu. Mają również silne działanie liftingujące i hamują opadanie owalu twarzy. Stymulowanie kolagenu to nie jedyna rola peptydów – poprawiają też koloryt skóry oraz chronią skórę przed wolnymi rodnikami.
Pamiętaj także o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Promieniowanie UV niszczy włókna kolagenowe w naszym organizmie. Ekspozycja na światło słoneczne przyspiesza procesy starzenia oraz powoduje tworzenie wolnych rodników. Dbaj o swoją skórę w lecie i stosuj kosmetyki do opalania, jak i po ekspozycji na słońce. Nie zapominaj o ochronie w miesiącach zimowych – wtedy także korzystaj z kremów z filtrem.
Regularne wykonywanie odpowiedniej pielęgnacji i łączenie składników aktywnych skutkuje ogólną poprawę kondycji skóry. Jej jędrność możesz poprawić dzięki takim produktom jak: kremy, peelingi, maski i wiele innych rodzajów kosmetyków, które możesz wybierać w zależności od Twoich preferencji.
Teraz już wiesz, jak spowolnić proces starzenia za pomocą różnorodnych metod. Masz do wyboru droższe i bardziej inwazyjne opcje, ale również tańsze domowe sposoby na to, jak ujędrnić skórę twarzy po 40.