Często, chcąc dokonać najlepszego wyboru, szukają one informacji na temat sposobu produkcji. Z myślą o nich przygotowaliśmy krótki przewodnik o tym, jak powstają kosmetyki o naturalnym składzie na bazie ziół.
Najważniejszym składnikiem kosmetyków na bazie ziół jest ekstrakt ziołowy. To w nim zawarte są wszystkie cenne składniki, które kryją się w łodygach, liściach, kwiatach czy korzeniach ziół. To on jest podstawą do tworzenia kosmetyków i do niego dodawane są kolejne dodatki, dzięki którym kosmetyki mają określone przeznaczenie, konsystencję, zapach i barwę.
Wyciąg ziołowy powstaje w wyniku procesu ekstrakcji. W jego skład może wchodzić jedna substancja chemiczna lub kilka, a sam proces odbywa się przy użyciu odpowiedniego rozpuszczalnika. Może nim być woda, alkohol, czy olejki roślinne. Wybór rozpuszczalnika zależy od tego, jaki wyciąg chcemy uzyskać oraz do czego chcemy go później użyć. Proces ekstrakcji może wymagać wymrażania, destylacji czy krystalizacji, by uzyskać ekstrakt roślinny o odpowiednich właściwościach.
Ekstrakty mogą się od siebie znacznie różnić stężeniem i przeznaczeniem. Niektóre mogą być już gotowym produktem, który potem możemy używać w wielu różnych celach. Zdecydowana większość jest jednak jedynie półproduktem, który później zostaje poddany dalszej obróbce. Z wyciągów takich korzysta nie tylko branża kosmetyczna, ale i farmaceutyczna czy spożywcza.
Producenci kosmetyków naturalnych m.in. firma Elfa Pharm, stawia nie tylko na naturalność głównych składników, ale również wszystkich dodatków, które dodaje do swoich produktów. Nie znajdziemy w nich substancji konserwujących i innych składników, które choć uznane za dopuszczone w niewielkich stężeniach, nie wpisują się jednak w nurt kosmetyków naturalnych. Dlatego w kosmetykach tych nie znajdziemy takich substancji jak SLS czy SLES oraz innych szkodliwych dla natury składników.
Znajdziemy w nich natomiast, oprócz wyciągów roślinnych, takie substancje jak gliceryna, olej arganowy, olej bawełniany, olej kameliowy, olej lniany, pantenol, retinol czy mocznik. To właśnie dzięki ich obecności kosmetyki mają nie tylko przyjemną konsystencję i zapach, ale i dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.
Dzięki nim kosmetyki te, są nie tylko przyjazne dla natury, ale i dla naszego zdrowia. Ich obecność w składzie kosmetyków nie tylko nie szkodzi, jak to ma miejsce w przypadku kosmetyków z konserwantami i innymi dodatkami na bazie ropy naftowej (parafina), ale wręcz przeciwnie, bo naturalne oleje zawierają całą masę substancji korzystnie wpływających na naszą skórę. Działając w połączeniu z wyciągami ziołowymi, których skuteczność została potwierdzona naukowo, tworzą bardzo udane połączenie.